Festival Věčná naděje připomene odkazy terezínských skladatelů

Týdenní hudební festival Věčná naděje nabídne návštěvníkům koncerty komorní hudby od terezínských skladatelů. Skladby autorů z období holokaustu představí přední umělci v oboru. Druhý ročník festivalu se koná od 18. do 25. srpna 2019 v Praze a v Terezíně. Novináře o tom dnes informoval Zdeněk Prokeš za nadační fond Věčná naděje.
Pavel Haas (zdroj commons.wikimedia.org)

Podobně jako v předchozím ročníku je důraz kladen na tvorbu „terezínských autorů“ či jejich současníků, kteří se mezi světovými válkami výrazně začlenili do moderních stylových proudů. Dramaturgickým záměrem festivalu je představit jejich tvorbu v neotřelých spojeních a na průnicích různých stylů a žánrů. Zohledněna budou díla jubilujících autorů Pavla Haase (1899–1944), Hanse Krásy (1899–1944) a především Gideona Kleina (1919–1945). Vybrané koncerty budou hodinu před začátkem uvedeny přednáškou.

Na slavnostním zahájení 18. srpna v Sále Martinů na HAMU bude připravena ochutnávka jednoho z festivalových koncertů. Smyčcové trio pro housle, violu a violoncello Gideona Kleina v provedení Virtuosi Brunenses poslouží jako hudební předloha baletního představení v choreografii Zdeňka Prokeše (sólisté Baletu Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni).

V pondělí 19. srpna Petrof Piano Trio představí vedle skladeb Zikmunda Schula a Erwina Schulhoffa úpravu Janáčkova Smyčcového kvartetu z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty pro klavírní trio (autorem úpravy je Miloš Štědroň). Ve druhé polovině naopak uslyšíme tradiční repertoárovou skladbu, Klavírní trio e moll op. 90 „Dumky“, Antonína Dvořáka.

První den terezínské části festivalu bude patřit smyčcovému triu Black Oak Ensemble. V Kulturním domě od 17 hodin uvedou díla Gideona Kleina, Hanse Krásy, Dicka Kattenburga a dalších. Výběr z písní cyklu Květovaný kůň Karla Reinera, které kdysi zpívaly děti v terezínském ghettu, provede od 19 hodin Dětský sbor Brno.

Následující den, 21. srpna, bude věnovaný 100. výročí narození Gideona Kleina. Zazní dvě nejzralejší skladby Gideona Kleina, Klavírní sonáta (Ivo Kahánek) a již zmíněné Smyčcové trio pro housle, violu a violoncello (Virtuosi Brunenses) s baletním vystoupením sólistů DJKT v Plzni.

Dne 22. srpna vystoupí v Praze v Obecním domě Irena Troupová a Jan Dušek s programem sestaveným z děl Viktora Ullmanna, Rudolfa Karla, Pavla Haase, Erwina Schulhoffa a Hanse Winterberga. Interpretačně vyzrálé podání je podpořeno rovněž odborným zájmem interpretky o tvorbu autorů meziválečného období.

Bennewitzovo kvarteto přednese 23. srpna skladby Erwina Schulhoffa, Gideona Kleina, Viktora Ullmanna a Antonína Dvořáka. Posledně jmenovaný, přiklánějící se k tradici Beethovenově a Schubertově, se stal významným inspiračním zdrojem pro celou meziválečnou generaci.

Závěrečný koncert festivalu nabídne skladby Gideona Kleina, Bohuslava Martinů, Hanse Krásy, Gustava Mahlera či Erica Whitacra v podání vokálního sboru Martinů Voices pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka. V kostele sv. Šimona a Judy zazní mimo jiné výběr ze slavného Martinů cyklu České madrigaly (1939), jež vznikly krátce před Kleinovými sborovými skladbami (1942–43).

V rámci festivalu se také uskuteční ve spolupráci s Institutem terezínských skladatelů čtyřdenní Mezinárodní setkání studentů v Terezíně (19.–22. srpna). Na programu jsou přednášky, hudební vystoupení, studentská konference, diskuze s přeživší Doris Grozdanovičovou, speciální prohlídka města Terezín, promítání filmů a další aktivity.

Festival pořádá nadační fond Věčná naděje ve spolupráci s Institutem terezínských skladatelů. Společným zájmem obou organizací je rozvoj a výzkum děl autorů z období holokaustu. Pracovníci fondu a institutu shromažďují soukromé sbírky a pozůstalosti po autorech, kteří často vězení nepřežili. Kromě festivalu Věčná naděje pořádají také vzpomínkové koncerty a přednášky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat