Festival Věčná naděje vyhlásil 3. ročník skladatelské soutěže

Odbornou porotu 3. ročníku soutěže tvoří hudební skladatel a kytarista Lukáš Sommer (CZ), hudební skladatel a klavírista Adam Skoumal (CZ), členka správní rady Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději Martina Jankovská (CZ), dramaturgyně Festivalu Věčná naděje Kristina Vocetková (CZ), hudební skladatel Yuval Shaked (IL), hudební skladatel a klavírista Lee Bradshaw (AUS) a klavíristka Johanna Haniková (CZ). Právě ona skladbu v začátku března příštího roku provede ve světové premiéře v pražské Španělské synagoze. Skladatelská soutěž je anonymní a vítěz obdrží honorář ve výši 10 tisíc Kč.
Soutěžní téma je Věčná naděje. „Naděje je mimořádně zajímavá substance: nezměřitelná a neuchopitelná, ale nesmírně potřebná, samozřejmě zejména ve chvílích, kdy hrozí, že ji začneme ztrácet. Podobně jako lásku, i naději můžeme dávat druhým, aniž bychom ji měli sami pro sebe, a naopak: můžeme ji mít i tehdy, když už reálně prakticky neexistuje,“ zní motto soutěže, jak jej zformulovala muzikoložka Eva Hazdrová-Kopecká.
Vítězem prvního ročníku Skladatelské soutěže Festivalu Věčná naděje se před dvěma lety stal Ari Dvořáků s kompozicí Petrichor a vítězem druhého ročníku pak Ondřej Zámečník s dílem Naděje v dětských obrázcích z Terezína. Od letošního roku festival spolupracuje s Vydavatelstvím a nakladatelstvím Českého rozhlasu, které získalo práva k vydání notového materiálu vítězných skladeb. Díla prvních dvou vítězů soutěže zařadilo do letošního edičního plánu a budou dostupné prostřednictvím e-shopu Radioteka.cz.
Festival Věčná naděje bude pokračovat dvěma koncerty ve své podzimní částí. V neděli 28. září 2025 uvede v synagoze v Žatci trio reprezentující židovsku hudební tradici ze Slovenska Mojše Band a 27. listopadu 2025 pak ve spolupráci se Svatovavřineckou hudební sezonou klavírní recitál Matyáše Nováka v kostele sv. Vavřince na Malé Straně.
Podmínky soutěže:
- Skladba pro klavír, která nebyla nikdy veřejně provedena
- Každý uchazeč může přihlásit pouze jednu vlastní originální skladbu, která neporušuje autorské právo nebo práva třetích stran
- Dílo musí být proveditelné živě pouze klavírním hráčem
- Délka skladby 8 – 11 minut
- Partitura musí být odevzdány v běžné západní notaci (grafická notace není povolena)
- Skladba bude přijata ve formátu PDF, elektronická nahrávka ve formátu MP3/WAV
- Soutěž nemá věkové ani územní omezení
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]