Festival Za poklady Broumovska se chýlí ke konci

Řadu originálních hudebních zážitků si budou moci odnést návštěvníci festivalu Za poklady Broumovska, jehož 18. ročník tento týden končí.
Kchun (zdroj Kchun)
Kchun (zdroj Kchun)

18. ročník festivalu Za poklady Broumovska míří do finále. Program nabitého hudebního týdne startuje ve čtvrtek 31. srpna ve 21:00 mimořádným koncertem tenoristy Martina Prokeše a barytonisty Marka Šulce, kteří společně tvoří Duo Kchun. To do klášterního kostela sv. Vojtěcha v Broumově přiveze speciální audiovizuální projekt Purgatio, který spojuje gregoriánský chorál, renesanční polyfonii, mluvené slovo a kresbu světlem v jeden celek. Vystoupení navazuje na úspěšné koncerty při svíčkách, které festival představil jako novinku před dvěma lety. O kresbu světlem a videoart se postarají Atila Vörös a Rudolf Živec.

„Návštěvníci koncertu se budou moci ponořit spolu s interprety do naprosté tmy a ticha a pozorovat, jak se prostor postupně probouzí světlem a magickými obrazy. Meditativní zpěv dvou lidských hlasů bude doplněný o hlas vypravěče Vladimíra Javorského, který recitací ze záznamu převypráví části z Danteho Božské komedie, věčný příběh o životě a smrti, o moudrosti a pokoře,“ popisuje připravovaný koncert ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Ve čtvrtek 31. srpna v klášteře odstartuje Festivalové finále s rozmanitým doprovodným programem. Ten bude zahrnovat prohlídky broumovského kláštera se závěrečným varhanním koncertem bratrů Andršových (čtvrtek 31. 8. a pátek 1. 9. v 10:00 a 12:00 v rámci prohlídek kláštera). Před klášterní kavárnou Café Dientzenhofer se pak bude možné zaposlouchat do ambientní hudby v podání hudebního dua Tomáš Mrština a Mathias Novak (čtvrtek 31. 8. od 14:00 a od 16:00).

Festival pak vyvrcholí závěrečným koncertem v sobotu 2. září v 18:00 hodin v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově. Zakončení festivalu s tématem dechových nástrojů a dechu jako takového se ujme Filharmonie Hradec Králové se svým šéfdirigentem Kasparem Zehnderem. Ten přijal i roli sólisty a představí se v dílech Wolfganga Amadea Mozarta a Giovanniho Battisty Pergolesiho. Dovršením prezentace díla rezidenčního skladatele Jana Kučery bude provedení jeho orchestrální verze skladby Zrození. Program doplní výběr z baletu Pulcinella Igora Stravinského.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments