Filharmonie Brno chystá premiéru další skladby k Janáčkově poctě

Ve světové premiéře uslyší tento týden posluchači Poctu Leoši Janáčkovi, kterou zkomponoval Petr Fiala, zakladatel a sbormistr Českého filharmonického sboru Brno. Jedná se o další dílo věnované poctě hudebního velikána, které spoluobjednaly Filharmonie Brno a Nadace Leoše Janáčka.
Filharmonie Brno, Besední dům (zdroj Filharmonie Brno)
Filharmonie Brno, Besední dům (zdroj Filharmonie Brno)

„Hlavní myšlenkou spolupráce je série nových skladeb inspirovaných osobností a tvorbou Leoše Janáčka z pera zahraničních i tuzemských autorů. Otevřená řada, která nabídne různé tvůrčí pohledy na Janáčkova génia,“ vysvětlil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Jednovětou skladbu pro varhany a orchestr napsal Petr Fiala letos v létě ve formě předehry, sestávající z několika vzájemně kontrastních ploch. „Jde o jakousi fantazii na motivy Glagolské mše, kterou považuji za jednu z nejnádhernějších a nejoriginálnějších vokálně-instrumentálních skladeb 20. století. Koncertantní varhany jednak propojují jednotlivé části, jednak vytvářejí slavnostní charakter celého díla,“ uvedl Fiala. Zazní také jeho Koncert pro dechové kvinteto a komorní orchestr, který zkomponoval v roce 1987. Posluchači se mohou těšit na sólové výkony filharmonických dechařů: flétnisty Petra Pomkly, hobojistky Barbory Trnčíkové, klarinetisty Lukáše Daňhela, fagotisty Petra Hlavatého a hornisty Nicolase Pereze. Za varhany usedne Petr Kolař. Koncert bude řídit stálý hostující dirigent Filharmonie Brno Robert Kružík.

Jubilantem je i druhý autor slavnostního večera – a sice Johannes Brahms, od jehož narození letos uplynulo 190 let. Připraven je jeho Koncert d moll pro housle, violoncello a orchestr. V roli sólistů se představí houslista Roman Patočka a violoncellista Václav Petr. Navzdory technické virtuozitě obou sólových partů je dílo koncipováno podobně jako Brahmsovy předchozí koncerty, tj. jako symfonicky závažný a důmyslně prokomponovaný tok, ve kterém oba protagonisté i orchestr vystupují v roli rovnocenných partnerů.

První skladbou „Janáčkovské série“ byla Kreutzerova sonáta (Pocta Leoši Janáčkovi), kterou napsal Benjamin Jusupov. Premiéry se dočkala loni v listopadu, ještě dříve, v červenci téhož roku zazněla poprvé skladba arménského autora Tigrana Mansurjana Orhnerg – Navapet bari (Hymnus – Dobrý kapitán) pro příležitost provedení spolu s Janáčkovou Glagolskou mší na Mendelově festivalu. Ten byl spolu s filharmonií spoluautorem objednávky.

Koncert s názvem Petr Fiala 80 & Brahms 190 se koná ve čtvrtek 9. a v pátek 10. listopadu v Besedním domě od 19:00 hodin. Vstupenky lze zakoupit ve filharmonickém předprodeji, online na webu, nebo na místě před koncertem. Studenti mají půl hodiny před začátkem vstup za 50 Kč.

Koncertu předchází neformální setkání, při kterém dramaturg Vítězslav Mikeš přiblíží skladby, které následně zazní v sále. Setkání začíná v 18:00 hodin v ředitelském salonku Besedního domu a vstup na něj je zdarma.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments