Filharmonie Brno místo koncertu vysílala jen záznam generálky

Filharmonie Brno dnes plánovala živě přenášet koncert z prázdného Besedního domu, nakonec prostřednictvím internetu vysílala jen záznam z dopolední generálky. Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru se už večer hudebníci v sále sejít nemohli. Vysílání na internetu přesto sledovaly stovky lidí. Někteří hudebníci měli respirátory či roušky.
Obrázky z výstavy – Vizualizace Cori O’Lan (Ars Electronica)

Filharmonie na dnešek plánovala program složený z Obrázků z výstavy Modesta Petroviče Musorgského a Fresek Piera della Francesca od Bohuslava Martinů. Po dlouhé době se měli filharmonici vrátit do opraveného Janáčkova divadla, nejspíš by bylo vyprodáno, stejně jako znovu v pátek.

Po úterním omezení veřejných akcí se filharmonie rozhodla uspořádat alespoň přímý přenos z Besedního domu, kde plánovala zahrát bez publika. Po dnešním zpřísnění opatření už to ale nebylo možné, vysílal se tak alespoň záznam z dopolední zkoušky.

Hudbu Musorgského doprovázely vizualizace, na kterých pracoval umělec Cori O´Lan. “Inspirovaly mne kresby Kandinského z roku 1928 s mnoha geometrickými prvky a obrazci. Ty budou živě reagovat na hudbu, a to díky snímačům umístěným nad hudebníky. Zviditelní tak v reálném čase zvuk z orchestru,” uvedl O´Lan.

K hudbě Martinů vybral záběry fresek z baziliky sv. Františka v italském Arezzu, kterou navštívil spolu s šéfdirigentem brněnských filharmoniků Dennisem Russellem Daviesem. Pořídil tam stovky snímků. Jde o fresky, které inspirovaly také skladatele Martinů.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na