Filharmonie Brno popřála šéfdirigentovi originálním videem

Jako dárek k 80. narozeninám svého šéfdirigenta Dennise Russella Daviese připravila Filharmonie Brno skladbu Happy Birthday Maestro.
Dennis Russell Davies, Maki Namekawa, 18. dubna 2024 (zdroj Filharmonie Brno, foto Štěpán Plucar)
Dennis Russell Davies, Maki Namekawa, 18. dubna 2024 (zdroj Filharmonie Brno, foto Štěpán Plucar)

„Za hlavní téma jsme zvolili úvod ze Symfonie č. 80 Josepha Haydna, z Dennisovy oblíbené. Oslovili jsme několik českých a zahraničních skladatelů, kteří s šéfidirgentem v posledních letech spolupracovali, a vyzvali jsme je, aby složili variaci na Haydnovo téma,“ popsal novou skladbu dramaturg Vítězslav Mikeš. Výzvu přijali Laurie Anderson (USA), Benjamin Jusupov (Izrael), Tigran Mansurjan (Arménie), Michal Nejtek (ČR), Kurt Schwertsik (Rakousko) a Petr Jirák (ČR), tubista Filharmonie Brno a autor filharmonické koledy Za Brnem kometa. Skladbu natočila Laurie Anderson (Prolog) a Filharmonie Brno pod taktovkou Roberta Kružíka.

Obrazově skladbu doporovází video, ve kterém šéfdirigentovi posupně a na různých místech posílají pozdravy všichni členové orchestru i administrativy, u toho je všude doprovází fotografie nebo krátká videa šéfdirigenta. Autorem videa je filharmonický violista Julian Veverica.

Dennis Russell Davies dárek dostal včera večer ve vyprodaném Besedním domě. Se svoji ženou Maki Namekawou provedli Mou vlast pro čtyřruční klavír v autorské úpravě Bedřicha Smetany, kterou doprovázely vizualizace Coriho O´Lana. Závěrečný potlesk však nebylo to poslední, co se v sále odehrálo. Místo, aby se rozsvítila světla v předsálí a posluchači mohli odcházet, naopak všechna světla potemněla, a na velkém plátně se začalo promítat narozeninové překvapení, které Daviese viditelně dojalo. „Jeden z nejkrásnějších dárků, co jsem kdy dostal. Velice děkuji všem,“ řekl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments