Filharmonie Brno pořádá benefiční koncert s Novosvětskou

Ve středu 30. března pořádá Filharmonie Brno Benefiční koncert pro Ukrajinu. Výtěžek ze vstupného pošle Ženskému vzdělávacímu spolku Vesna.

Filharmonie Brno (zdroj Filharmonie Brno)
Filharmonie Brno (zdroj Filharmonie Brno)

„Vybrali jsme Vesnu proto, že její centrum pomoci máme denně na očích – sídlí totiž na sousedním nádvoří Moravské galerie. Několik týdnů tak vidíme proudy ukrajinských maminek s dětmi, které si tam chodí pro materiální pomoc, praktické informace i psychickou podporu. Takže přesně víme, kam a na co peníze půjdou,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Koncert v Besedním domě zahájí v 19:00 hodin ukrajinská a česká státní hymna a po ní ukrajinská tradiční píseň Hej, sokolové, kterou zazpívá filharmonický sbor Kantiléna pod vedením sbormistra Michala Jančíka. Hlavním bodem programu ale bude Dvořákova Novosvětská. „Koncert bude řídit Leoš Svárovský, který se vzdal nároku na honorář, stejně jako třeba uvaděči. Velký dík patří orchestru, který s nápadem přišel a byl schopen dát během pár dní dohromady celé velké obsazení symfonie“, uvedla k programu Kučerová s tím, že jednotné vstupné je 500 Kč. Upozornila, že v orchestru budou hrát i dvě ukrajinské filharmoničky, které musely uprchnout ze své země. „Momentálně bydlí ve Žďáru nad Sázavou, ale velmi přivítaly možnost zahrát si s brněnskými kolegy hudbu, kterou dobře znají,“ uvedla.

Benefiční koncert je nejviditelnější součástí ukrajinské pomoci Filharmonie Brno. Kromě společného koncertu pro Ukrajinu v prvních dnech války na náměstí Svobody se filharmonie soustřeďuje na pomoc logistickou či materiální. „Vesně jsme nabídli skladovací prostory v Besedním domě, náš kamion přepravuje materiální pomoc v kraji i mimo něj. Ukrajinským posluchačům nabízíme zdarma vstupenky na naše koncerty, které už využily desítky z nich a které hradíme ze zaměstnanecké sbírky. Na všech koncertech a v předprodeji jsou zapečetěné kasičky Oblastní charity Brno, kam mohou přispívat návštěvníci koncertů,“ doplnila Kučerová. Příští týden začnou také hudebně-výtvarné dílny pro ukrajinské děti s tlumočníkem, chystá se pro ně i letní prázdninový workshop.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments