Filharmonie Brno představuje svoji 65. sezonu

Filharmonie Brno vstupuje do své 65. sezony. S dvěma abonentními řadami v Janáčkově divadle, českými i světovými premiérami, mezinárodně uznávanými sólisty a především, již tradičně, s originální dramaturgií pojící hudbu straších i novějších období. Pokračuje rovněž v oslavách beethovenovského výročí a chystá se na zahraniční turné, například do Jižní Koreje nebo Velké Británie.
Filharmonie Brno (zdroj FB)

Abonentní řady se v nové sezoně vracejí do podoby před třemi lety: dvě symfonické v Janáčkově divadle a jedna komorně-orchestrální v Besedním domě. „Každý koncert je koncipován tak, aby byl jedinečným hudebním zážitkem. I tak bych ale ráda vyzdvihla dvě velká jména, na která se velmi těším. Prvním z nich je Renaud Capuçon, v jehož podání uslyšíme Korngoldův Houslový koncert D dur, druhým pak tenorista Christoph Prégardien, který přednese Schubertovy písně,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Oba zmíněné koncerty se odehrají pod taktovkou šéfdirigenta a uměleckého ředitele Dennise Russella Daviese, který v Brně začíná svoji třetí sezonu. „Mám obrovskou radost, že zde budu dirigovat dvě české premiéry mých blízkých přátel, kteří patří mezi nejúspěšnější žijící skladatele – Thomase Larchera a Philipa Glasse. V případě prvního z nich se jedná o Symfonii č. 3 nazvanou A line Above the Sky, kterou dokončil letos na jaře. Vznikla jako společná objednávka šesti evropských orchestrů a institucí, mezi které patří i Filharmonie Brno. Světovou premiéru má mít 9. května v Amsterdamu, ale jestli se tak stane, zatím nikdo neví,“ uvedl Davies. Pod jeho taktovkou zazní v České republice poprvé také Symfonie č. 2 Philipa Glasse, v jednom večeru se Symfonií č. 2 D dur Johannese Brahmse. Program ze symfonií, které mají shodné pořadové číslo, je připraven ještě jednou, s pátými symfoniemi Miloslava Kabeláče a Dmitrije Šostakoviče. Tuto mimořádně dramatickou kombinaci povede stálý hostující dirigent Filharmonie Brno Robert Kružík.

Posluchači se mohou těšit ještě na jedno dílo zkomponované na objednávku Filharmonie Brno. To zazní ve světové premiéře. Arménský skladatel Tigran Mansurjan, jehož Requiem sklidilo letos v Brně naprosto mimořádný úspěch, komponuje na popud dramaturga Vítězslava Mikeše orchestrální verzi svého kvartetu Agnus Dei. Ve stejném večeru ho doplní Houslový koncert č. 3 Alfreda Schnittkeho, který provede houslový maximalista Milan Paľa. „Impulzem k tomuto spojení byly dvě mimořádné události končící sezony. Jednak obrovský úspěch Mansurjanova Requiem a pak neuvěřitelný záskok Milana Paľy, který na poslední chvíli zastoupil nemocného sólistu. Během pár hodin nastudoval virtuozní Vranického Houslový koncert C dur a po tři večery za něj sklidil ovace ve stoje. Tímto nevídaným výkonem si řekl o pozvání do nové sezony, tentokrát se skladbou, která je jeho naturelu bližší,“ uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš. Zajímavostí je, že Mansurjanovo dílo i Schnittkeho skladba jsou věnovány legendárnímu ruskému houslistovi Olegu Kaganovi. Koncert povede brněnskému publiku dobře známý dirigent Alexander Liebreich.

I v roce 2020 pokračuje filharmonie v netradičních formátech beethovenovských oslav. „Na prvním abonentním koncertě v Besedním domě představíme tohoto velikána třemi předehrami shodně nazvanými Leonora, které zarámují mimořádná díla Antonína Dvořáka a mého přítele Arvo Pärta. Ostatně zahajovací koncert sezony v katedrále na Petrově má na programu také Pärta, a to přesně v den jeho 85. narozenin.  K tomu Brucknerovu monumentální Pátou symfonii,“ informoval Davies.

Po loňských dvou komorních večerech, kdy šéfdirigent doprovázel coby klavírista filharmonické violoncellisty, letos zopakuje stejný formát s hráči na dechové nástroje. V duu se svou manželkou klavíristkou Maki Namekawou ještě představí program z děl Mozarta a Šostakoviče.

Brněnské filharmoniky čeká v nové sezoně několik tuzemských i zahraničních hostování. Prvním z nich je týdenní turné v Jižní Koreji, nekolikadenní výjezdy do Rakouska a Německa se třemi koncerty v Salzburgu a dalšími v Bayreuthu či v Kolínské filharmonii. „Na všech zmíněných místech představíme program, který jsme pomáhali sestavit, což není běžné. Jedná se většinou o kombinaci českého repertoáru a soudobých autorů,“ uvedl manažer orchestru pro zahraničí Pavel Šindelář. V dubnu příštího roku se filharmonici vydají na deset koncertů v prestižních koncertních síních Velké Británie, například v Londýně, Edinburgu, Cardiffu nebo Birminghamu.

Další novinkou sezony je vydání dvou CD pod vlastní značkou. Prvním z nich bude monumentální oratorium Lenora od Antonína Rejchy, na druhé nahrávce se objeví například Dvořákova Symfonie č. 1 a Maličkosti.

Každý z abonentních cyklů v Janáčkově divadle nabídne čtyři programy po dvou večerech, řada v Besedním domě šest dvojvečerů. Kromě toho je připraveno osm mimořádných koncertů, například Zahajovací, Adventní, Novoroční a edukační pro dospělé s názvem Opravdový Vivaldi. Nově se sjednocují začátky všech koncertů na 19.00, a to včetně abonmá Jazz & World Music. Připraveno je i oblíbené Rodinné abonmá nebo cyklus koncertů filharmonických akademiků Mladá krev. „S ohledem na aktuální situaci jsme také rozšířili on-line prodej. Všechna naše abonmá mohou nyní posluchači pořídit z pohodlí domova od 25. května od 12 hodin. O týden později, tedy 1. června také spustíme online prodej Sezony na míru a všech jednotlivých vstupenek,“ informovala Kučerová. Upozornila, že letos poprvé se nabízí desetiprocentní Firstminute sleva všem, kdo si pořídí svoje předplatné do 19. června. Sleva se dá sčítat s ostatními, tedy se seniorskými, dětskými, studentskými a podobně. Více informací najdou zájemci v katalogu, na facebooku a webu filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]