Filharmonie Brno zahají 65. sezonu koncertem v katedrále

Filharmonie Brno otevře přesně za týden svoji 65. sezonu skladbami Arvo Pärta a Antona Brucknera. Pro Dennise Russella Daviese to bude třetí sezona v pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele.
Dennis R. Davies (foto Filharmonie Brno)

„Pod jeho vedením zažívá Filharmonie Brno šťastnou éru soustředěné práce na nejvyšší úrovni. Proto mám radost, že bylo dojednáno prodloužení spolupráce s Maestrem Daviesem o další dva roky,“ oznámila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Davies si dosavadní práci chválí. „Nabídku jsem přijal velmi rád. Naše společné první dvě sezony byly krásné, obohacující a spolu s mojí manželkou Maki Namekawou jsme si Brno a vše, co nabízí, skutečně zamilovali,“ okomentoval prodloužení Davies. Jeho kontrakt tedy nyní trvá do roku 2024 s opcí na další dva následující roky. Podle něj nebude začínající sezona zcela jednoduchá. „Čelíme obrovským výzvám. Nejen jako přední orchestr v republice, ale i jako civilizovaná společnost, která se vyrovnává s nepředvídatelnou pandemií. Na prvním místě je pro nás zdraví a bezpečnost našich hudebníků a publika,“ doplnil Davies.

Sezonu zahájí Filharmonie Brno v pátek 11. září 2020 v katedrále na Petrově. „Zajímavostí je, že Pärta hrajeme přesně v den, kdy slaví svoje 85. narozeniny,“ podotkla Kučerová. Na úvod večera zazní jeho skladba pro smyčcový orchestr a zvony Cantus in memoriam Benjamin Britten. Je to jedno z prvních děl, ve kterém se autor definitivně odpoutal od avantgardy a manifestoval svůj nový styl založený na jednoduchosti, diatonice, statičnosti a inspirační opoře ve středověké hudbě. „Pärt tento styl nazval tintinnabuli z latinského slova tintinnabulum, tedy zvoneček, a charakterizoval jej jako dobrovolný útěk do chudoby,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Marie Kučerová a Dennis R. Davies (foto Filharmonie Brno)

Svoji Symfonii č. 5 Anton Bruckner v orchestrální podobě nikdy neslyšel. V roce 1887 Brucknerův stoupenec Franz Schalk plánoval provedení vlastní úpravy pro dva klavíry, Bruckner však s jeho zásahy nesouhlasil a vyhrožoval i policií. Premiéra orchestrální verze se uskutečnila v dubnu 1894 pod taktovkou téhož Schalka, ovšem bez přítomnosti skladatele, na jehož cestu z Vídně nebylo kvůli nemoci pomyšlení.

Zahajovací koncert, který začíná v 19:00, se uskuteční bez pauzy. S ohledem na aktuální opatření je potřeba, aby měli všichni posluchači nasazené roušky, u vstupu do katedrály bude k dispozici dezinfekce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments