Filharmonie Brno zvedla Carnegie Hall ze sedadel

Filharmonie Brno odehrála 8. února 2023 nejzásadnější koncert své novodobé historie. V newyorské Carnegie Hall představila netradiční program kombinující českou a americkou hudbu: Martinů, Janáčka a Glasse. Symfonie č. 12 „Lodger“ se stala událostí večera, zazněla totiž v newyorské premiéře, a navíc za osobní účasti autora Philipa Glasse.
Angelique Kidjo, Philip Glass, Dennis R. Davies, Carnegie Hall, New York, 8. února 2022 (zdroj Filharmonie Brno)
Angelique Kidjo, Philip Glass, Dennis R. Davies, Carnegie Hall, New York, 8. února 2022 (zdroj Filharmonie Brno)

„Ani nevím, jestli se mi to všechno jen nezdálo. Publikum úžasně přijalo Martinů a Janáčka, sklidili jsme velké ovace. Po pauze šéfdirigent Dennis Russell Davies přivítal v publiku Philipa Glasse a okamžitě se strhl jásot, ještě než jsme začali hrát. Glass je prostě ikona a pro nás je velká čest hrát přímo pro něj,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. „Další ovace následovaly po skončení skladby, několikaminutový potlesk ještě zesílil, když autor přišel osobně poděkovat na pódium,“ doplnila Kučerová.

To, že se jedná o mimořádnou událost potvrdil například i jeden z předních českých violoncellistů Tomáš Jamník, který momentálně pobývá v New Yorku a zúčastnil se koncertu. „Hned po příchodu mě udivil vyprodaný sál, to je dnes vzácnost. Velmi netradičním programem se filharmonie očividně trefila do chuti newyorského publika. Martinů i Janáček zazněli v naprosto ideální podobě a Glassova symfonie všemu dala korunu, opravdu klobouk dolů,“ popsal svoje dojmy po koncertě Jamník.

Odehrát takto prestižní koncert se podařilo i díky Dennisi Russellu Daviesovi, kterého pojí s Glassem blízké přátelství a spolupráce trvající několik desetiletí. „Byl to nádherný večer. To, že jsem se svým orchestrem mohl zahrát skladbu přímo Philovi, pro mě hodně znamená,“ uvedl Davies. Stejně tak si váží toho, že s Filharmonií Brno nahrál symfonii na CD jako první orchestr na světě. Symfonii Glass zkomponoval na texty písní Davida Bowieho se sólovým partem pro pětinásobnou držitelku Grammy Angélique Kidjo.

Velké dojmy si z večera odnáší i hudebníci. „Genius loci je tam úžasný. V porovnání s japonskými sály je Carnegie trochu „retro“, ale atmosféra úchvatná. Už jen ty všudypřítomné plakáty osobností, které tam vystupovaly. Akusticky nádherné, na podiu jsme se všichni skvěle slyšeli. Koncert samotný byl pro nás velký zážitek, reakce publika skvělá – a to i na naše autory. Myslím, že mluvím za všechny, když řeknu, že jsme při děkovačce cítili velkou hrdost,“ uvedl violoncellista Radan Vach.

Americké turné pokračuje 10. února koncertem v Ann Arbor, opět kombinací české a americké hudby. Na programu je Humoreska Williama Bolcoma a dvě díla Leoše Janáčka: Sinfonietta a Glagolská mše. „Troufám si tvrdit, že je to vůbec poprvé, co v tamním sále zazní Janáček. Navíc s místními sólisty a sborem a také žesťovou sekcí v Sinfoniettě. Jsme velmi zvědaví na vzájemnou souhru,“ zdůraznila Kučerová s vysvětlením, že spojení místních a hostujících umělců se využívá v případech velkého obsazení orchestru. Po Ann Arbor čeká filharmoniky ještě dalších pět koncertů: tři v Kalifornii, v Kansas City zahraje s Laurie Anderson a turné zakončí v Texasu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments