Filharmonie Hradec Králové premiéruje světově uznávaný balet

Evropská premiéra světově uznávané skladby, živý orchestrální doprovod k projekci na plátně, zčeřené vody soudobé světové hudby, s tím vším má již Filharmonie Hradec Králové nejednu zkušenost. Večer 4. dubna 2019 toto, a ještě více, nabídne svým posluchačům na koncertě Joshua Tree Symphony.
Zbyněk Matějů (foto archiv Z. Matějů)

V první části večera provede domovský orchestr FHK pod řízením svého minulého šéfdirigenta Andrease Sebastiana Weisera v evropské premiéře skladbu Joshua Tree Symphony českého autora Zbyňka Matějů, rodáka z Rychnova nad Kněžnou. Tuto skladatelskou osobnost představuje Václav Derner, ředitel Filharmonie Hradec Králové: „Jeho balety u nás s úspěchem uvádí Národní divadlo. Čarodějův učeň a Malá mořská víla zde patří k nejvíce navštěvovaným, a jeho hudbu si opakovaně objednává i kalifornský soubor Raiford Rogers Modern Ballet / Los Angeles Chamber Ballet“. To je také případ Joshua Tree Symphony, jejíž světová premiéra se konala 12. srpna 2017 v The Luckman Fine Arts Complex v Kalifornii (skladba také sdílí název s kalifornským národním parkem). Nahrávku pro nastudování baletu na americké půdě přitom v témže roce pořídila a dodala právě Filharmonie Hradec Králové. Tentokrát provede orchestr FHK skladbu ve svém sále živě pod projekcí záznamu amerického vystoupení souboru Raiford Rogers Modern Ballet. Večeru bude přítomný jak Zbyněk Matějů, tak osobně i autor choreografie Raiford Rogers. Návštěvníci jsou zváni k setkání s oběma osobnostmi při besedě před představením, která začíná v 17.30 hodin v kavárně Bon Accord Café v suterénu budovy FHK.

V druhé části večera potom vystřídají projekci živí tanečníci souboru Bohemia Balet. S podtitulem O vášni a lásce zazní výběr ze slavné Bizetovy Carmen, a to v úpravě pro smyčcové a bicí nástroje od Rodiona Ščedrina. Na závěr pak společně s Filharmonií Hradec Králové tanečníci Bohemia Balet představí svoji strhující choreografii na hudbu George Gershwina. Sólový part v jeho slavné Rapsodii v modrém s výrazným jazzovým nádechem v úpravě Ferde Grofého přednese uznávaný klavírista Karel Košárek.

Hraní orchestrálního doprovodu k filmu promítanému na plátno, jako tomu bude při koncertu 4. dubna 2019, není pro hradecké filharmoniky novinkou, jak přibližuje ředitel FHK: „V posledních letech absolvovala naše Filharmonie několik takových projektů. Naposledy šlo počátkem letošního března o doprovod k němému filmu The Mark of Zorro. V minulém roce to byla projekce filmu Piráti z Karibiku v Pražské O2 Aréně a významné je pro nás také opakované pozvání na festival filmové hudby Soundtrack Poděbrady, kde orchestr živě doprovázel mimo jiné počítačově animovaný příběh k hernímu titulu Kingdom Come: Deliverance. Vizuální složka je také podstatnou součástí námi pořádaného festivalu soudobé orchestrální hudby Hudební fórum Hradec Králové“. V poslední větě tak ředitel potvrzuje, že ve světě soudobé orchestrální hudby, což je i případ baletu Joshua Tree Symphony, je Filharmonie Hradec Králové jako doma.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]