Filmfestival Rathausplatz zve na vídeňské zpracování opery Leoše Janáčka

Přípravy na letošní 33. ročník tradičního vídeňského Film Festivalu vrcholí. Pořadatelé již zveřejnili program, který má letos i českou stopu – vídeňskou interpretaci opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Hudební představení nejrůznějších žánrů mohou návštěvníci na radničním náměstí Rathausplatz navštívit od 1. července až do 3. září každý den. Představení začínají po soumraku, okolo 20. a 21. hodiny. Festival je dostupný široké veřejnosti, vstup je zdarma.

Filmfestival Rathausplatz (zdroj Stadt Wien Marketing, foto Johannes Wiedl)
Filmfestival Rathausplatz (zdroj Stadt Wien Marketing, foto Johannes Wiedl)

Přesně začátkem července se náměstí před vídeňskou radnicí opět promění v dějiště Filmfestival Rathausplatz. Podle Vídně se jedná o největší festival tohoto druhu v Evropě. Oblíbenou kulturní akci budou moci statisíce návštěvníků z Vídně, Rakouska i celého světa v centru Vídně navštívit od 1. července až do 3. září už po třiatřicáté. I letos pořadatelé připravili bohatý program plný představení nejrůznějších žánrů – popu, opery, jazzu či muzikálů. Organizátoři tak věří, že každý návštěvník si v programu během 65 dní najde něco, co bude odpovídat jeho hudebnímu vkusu. Nabitý hudební program, který se odehrává pod otevřeným nebem, zahájí opera Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. Hlavní program letního festivalu doplní i doprovodné akce – především Dětský operní festival.

Díky úspěšnému navázání partnerství s Vídeňskou státní operou v loňském roce jsou i letos na programu slavná operní nebo baletní představení. Fanoušci opery budou moci zhlédnout celkem devět inscenací, například opery Tosca a Bohéma Giacoma Pucciniho s Annou Netrebko, Falstaffa a Traviatu Giuseppe Verdiho, Evžena Oněgina Petra Iljiče Čajkovského nebo Fausta Charlese Gounoda. Milovníkům baletu festival nabídne osvědčenou klasiku v podobě Čajkovského Labutího jezera i moderní taneční díla. Díky kooperaci s divadly Vereinigte Bühnen Wien má program i českou stopu – festival představí vídeňské zpracování opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou nastudoval režisér Stefan Herheim. Inscenace měla premiéru 15. října 2022 v Musik Theater an der Wien (provizorně v sále E v MuseumsQuartier). Role Bystroušky se zhostila francouzská sopranistka Mélissa Petit a roli Lišáka ztvárnila slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová. Orchestr řídila litevská dirigentka Giedrė Šlekytė.

Vídeňské letní večery zpříjemní i gastronomické zážitky. Vedle hudební produkce bude pro milovníky hudby připravena i široká nabídka občerstvení. Návštěvníci budou moci ochutnat pokrmy světové kuchyně z celkem 26 různých gastronomických podniků, které pro ně budou otevřené vždy od 11 do 24 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments