Filmová opereta Klíč: Dlouhá cesta úspěšného projektu

21. ledna 2023 se v olomouckém Kině Metropol uskutečnila premiéra filmové operety Klíč z pera brněnského skladatele Víta Gregora a Anity Vansové (libreto). Hudebního nastudování se ujal Tomáš Hanák, který dirigoval Orchestr Moravského divadla Olomouc.
Vít Gregor: Klíč – Martin Štolba, Helena Beránková (zdroj kino Metropol)
Vít Gregor: Klíč – Martin Štolba, Helena Beránková (zdroj kino Metropol)

Děj operety začíná na zámku – mladý hrabě (Martin Štolba) se vrátil z lovu. Nemůže přestat myslet na krásnou dívku Káťu (Lucie Kordová), kterou zahlédl v lese u potoka. Snaží se s ní potajmu sejít a do svého plánu zasvětí kuchaře (Radan Hlubinka). Toho také požádá, aby držel stráž u cesty k letohrádku, kde se má schůzka konat.

Vít Gregor: Klíč – slavnostní premiéra 21. ledna 2023, kino Metropol (zdroj kino Metropol)
Vít Gregor: Klíč – slavnostní premiéra 21. ledna 2023, kino Metropol (zdroj kino Metropol)

Schůzka je však narušena starou dámou (Eva Wolfová Zatloukalová), kterou ženou na místo vzpomínky, kde sama zamlada prožila nejedno dostaveníčko se svým milencem, generálem Gérardem (Jindřich Suk). Ten jí nevrátil klíč, který nutně potřebuje. Pomoc jí přislíbila tajemná cizinka (Helena Beránková) a pytlák (Jakub Rousek).

Vít Gregor: Klíč – Jindřich Suk (zdroj kino Metropol)
Vít Gregor: Klíč – Jindřich Suk (zdroj kino Metropol)

Shodou okolností se na letohrádku ocitnou i otec Káti (Petr Martínek), hraběnčin komorník (Jan Vaculík) a sluha Filip (Vojtěch Pačák). Možná jim tajemná magická svatojánská noc poodhalí tajemství dávných dob…

Vít Gregor: Klíč – Vojtěch Pačák, Radan Hlubinka (zdroj kino Metropol)
Vít Gregor: Klíč – Vojtěch Pačák, Radan Hlubinka (zdroj kino Metropol)

„Zájem o vytvoření nové operety v současné době bude jistě vypadat značně bizarně. Pokud se na operetu podíváme jako na mainstream, tak je určitě dávno za zenitem. Naše opereta nebyla napsána s cíleném nějaké unikátní obrody tohoto žánru, ani nešlo o dosažení jejího veřejného scénického provedení. Tento počin vychází z tradice, kterou jsme s rodinou a řadou přátel a jejich dětí provozovali každoročně mezi Vánocemi a Silvestrem,“ upřesnil Vít Gregor.

Opereta Klíč vznikla v roce 2012 a nápad zrealizovat nahrávku profesionálním tělesem přišel až v roce 2021, v době kdy byla umělecká činnost omezena počínající druhou vlnou covidu, jako nápad přinést pro změnu program divadla blíže divákovi. Orchestrace byla svěřena do rukou známého olomouckého aranžéra a klavíristy Richarda Mlynáře, pod jehož režijním dohledem byla realizována květnu 2021 i audionahrávka operety. Záměr posunout umělecké zpracování operety Klíč ještě dále byl podnícen filmovým projektem Jana Dvořáka Fraky dolů!, pod jehož hlavním vedením se rovněž odehrálo i filmové zpracování operety v režijní součinnosti Vojtěcha Pačáka a kameramana Tomáše Zindlera.

Vít Gregor: Klíč – foto z natáčení (zdroj ThreeCreation)
Vít Gregor: Klíč – foto z natáčení (zdroj ThreeCreation)

Slavnostní premiéra se odehrála za velkého zájmu diváků, kteří zcela zaplnili sál a protagonisty odměnili bouřlivým potleskem. Opereta představuje syntézu mluveného slova, zpěvu, instrumentální hudby a tance a má – i přes svou novodobou odnož muzikálu – stále své příznivce, což nadšené publikum jasně prokázalo. Nekomplikovaný veselý děj se šťastným koncem (pro žánr operety příznačný) a líbivé melodie tomu jistě napomohly. Opereta klade vysoké nároky nejen na pěvecký projev, ale také herecký – pro některé protagonisty byla zkušenost před kamerou zcela nová. O úspěchu celého projektu svědčí i fakt, že je zamýšlena realizace dalšího díla z pera Víta Gregora.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments