Firma Steinway prodána. Cena? Půl miliardy dolarů

Investiční společnost Paulson & Co převezme za zhruba 512 milionů dolarů, tedy asi deset miliard korun, světoznámého výrobce hudebních nástrojů Steinway Musical Instruments. Ten proslul zejména svými klavíry. Až Paulson transakci dokončí, akcie společnost Steinway stáhne z akciového trhu.Firmu Steinway měla původně převzít investiční společnost Kohlberg & Co, která za každou akcii nabízela 35 dolarů. Do hry se ale vložila společnost Paulson & Co, která nabídla 38 dolarů. Kohlberg & Co se poté z boje stáhla. Paulson svou nabídku nakonec ještě zvýšil na 40 dolarů za akcii.

Firmu Steinway v roce 1853 založil na Manhattanu německý imigrant Heinrich Engelhard Steinweg. Kromě stejnojmenných klavírů firma vyrábí také trumpety Bach Stradivarius, saxofony Selmer Paris nebo klarinety Leblanc. Steinway má ústředí ve Walthamu v americkém státě Massachusetts a v německém Hamburku.Klavíry a piana Steinway jsou už více než 100 let symbolem a nutným luxusním doplňkem velkých koncertních sálů. Nové koncertní křídlo Steinway v hodnotě asi 3,5 milionu korun nedávno v hamburském sídle firmy koupila i Česká filharmonie.

Odbyt drahých klavírů během globální recese klesal a tržby firmy i přes růst v posledních letech stále ještě nedosáhly úrovně před recesí. Akcie společnosti však letos díky příznivým vyhlídkám zejména na asijských trzích výrazně posílily.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky