FOK a Pražský filharmonický sbor se loučí s končící sezonou

Na závěr své 81. koncertní sezóny dnes Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK v Obecním domě přednese Orffovu kantátu Carmina burana a suitu z Růžového kavalíra Richarda Strausse. Mezi sólisty se představí sopranistka Lucie Silkenová, tenorista Martin Petzold a barytonista Felix Rumpf. S orchestrem pod taktovkou nizozemského dirigenta Jaca van Steena vystoupí také Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor. Stejný program je ohlášen i na čtvrtek.

Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK, Pražský filharmonický sbor, dirigent Jav van Steen a sopranistka Lucie Silkenová (zahajovací koncert 80. sezony FOK) (foto Petr Dyrc)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Pražský filharmonický sbor, dirigent Jac van Steen a sopranistka Lucie Silkenová (zahajovací koncert 80. sezony FOK) (foto Petr Dyrc)

Také pro Pražský filharmonický sbor znamená Carmina burana s FOKem zakončení sezony před odjezdem na letní hudební festivaly ve Švýcarsku a Rakousku. Dílo se sborem nastudoval jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek. Premiéru mělo v roce 1937 a autor v ní použil čtyřiadvacet básní ze stejnojmenné sbírky středověkých lidových textů, která byla nalezena v roce 1803 v bavorském klášteře Benediktbeuren. Texty jsou tematicky různorodé: jsou mezi nimi verše o vrtkavosti štěstěny, žertovné a pijácké písně či básně oslavující návrat jara.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své příští koncertní sezoně zachová návrat k filmové hudbě. Šéfdirigent souboru Pietari Inkinen s Pražskými symfoniky opět odehraje dvanáct koncertů. Rezidenčním umělcem FOKu zůstává tenorista José Cura, hlavním hostujícím dirigentem Nizozemec Jac van Steen. Zachovány v nové sezoně, kterou zahájí tradiční koncert s filmovou muzikou ve Valdštejnské zahradě v Praze 31. srpna, zůstanou orchestrální a komorní cykly. Celkem FOK nabízí jedenáct orchestrálních řad. Od roku 1952 funguje FOK jako reprezentační těleso hlavního města Prahy. Jeho domovskou scénou je Obecní dům. Garantovaný rozpočet na 82. sezonu činí 99 milionů korun. Loni to bylo o 17 milionů korun méně.

Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Pietari Inkinen (foto FOK)
Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Pietari Inkinen (foto FOK)

Pražští symfonikové a filharmonický sbor nejsou jediní, kdo se dnes loučí s končící koncertní sezonou. Svou jubilejní 120. sezonu uzavře Česká filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera koncertem pod širým nebem na Hradčanském náměstí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat