FOK a Tomáš Král propojí Moravu a Blízký východ

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připraví netradiční komorní večer nazvaný Sefardské a barokní písně. Barytonista Tomáš Král a sopranistka Tehila Nini Goldstein zazpívají staré moravské melodie baroka a židovské zpěvy z dalekého Izraele v doprovodu Ensemble Sferraina a jejich dobových nástrojů. Nebude chybět ani evropskému publiku blízká klasická barokní hudba. Koncert se uskuteční v úterý 23. listopadu 2021 v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy.

Tomáš Král (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Tomáš Král (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pokračuje v cyklu Stará hudba vskutku netradičním večerem. Koncert nazvaný Sefardské a barokní písně bude spojením naší domoviny a Blízkého východu. Přivítá soubor Ensemble Sferraina, který vystupuje výhradně s dobovými nástroji starého baroka, barytonistu Tomáše Krále a jeho ženu, sopranistku jemenského původu, Tehilu Nini Goldstein.

Program zahájí jemenská a moravská lidová tvorba. Českému publiku velmi známé folklorní melodie budou střídány zvuky blízkého východu a židovské kultury. V druhé části večera zazní skladby významných barokních skladatelů, jako jsou Giulio Caccini, Luigi Rossi nebo Giovanni Felice Sances.

„Barytonista Tomáš Král je jasně profilovanou uměleckou osobností, která exceluje v Bachových kantátách či Zelenkových lamentacích. V poslední době však do jeho života přichází ještě jiná hudba. V roce 2013 se totiž na jednom pódiu osudově setkal s charismatickou sopranistkou Tehilou Nini Goldstein, které koluje v žilách krev jemenská, americká a židovská. Už pár let spolu coby manželé žijí v Berlíně. V exkluzivním programu pro řadu Stará hudba tak zazní lidové písně moravské a jemenské spolu s vášnivými áriemi z doby, kdy se na křižovatkách Evropy rodil barokní svět. Kdo jiný by měl zpívat o lásce, když ne oni? Kdo jiný by měl zpívat o obohacujícím setkání kultur?“ řekl k programu dramaturg FOK Martin Rudovský.

Koncert se uskuteční 23. listopadu 2021 v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy a je součástí abonentního cyklu Stará hudba. Vstupenky jsou k dispozici na webových stránkách souboru.

Vstup na koncerty je možný podle aktuálních bezpečnostních pravidel.

Sefardské a barokní písně
23. listopadu 2021, 19:30 hodin
Kostel sv. Šimona a Judy

Program:
Giulio Caccini: Le nuove musiche
Luigi Rossi: Lamento di Zaida Turca
Giovanni Felice Sances: Il quatro libro delle cantate
Jemenské a moravské lidové písně

Účinkující:
Tehila Nini Goldstein| soprán
Tomáš Král | baryton

Ensemble Sferraina
David Bergmüller | theorba, loutna, barokní kytara
Tobias Steinberger | perkuse

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments