FOK po příjezdu z Tokia zahájí Rok české hudby v ČR Novosvětskou

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK oficiálně zahájil Rok české hudby v Japonsku na Velvyslanectví České republiky v Tokiu. Hned po příjezdu z Japonska jej orchestr zahájí ve i ve své domovské Smetanově síni Dvořákovou Novosvětskou symfonií. V uvádění českých děl bude FOK pokračovat po celý rok 2024, v jehož druhé polovině orchestr oslaví své 90. výročí. Oslavy výročí začnou mimořádným červnovým open-air koncertem na Vyšehradě, kde zároveň při příležitosti Roku české hudby a dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany zazní Má vlast.
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v Japonsku (foto Kurt Neubauer)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v Japonsku (foto Kurt Neubauer)

Rok české hudby oslavujeme každým naším vystoupením v Japonsku. Je to symbolické, protože v žádné jiné zemi na světě nezdomácněla Dvořákova Novosvětská nebo Smetanova Má vlast tak jako tady,“ uvedl ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Daniel Sobotka.

„Není divu, že Smetana svůj geniální cyklus básní zahájil právě na Vyšehradě. A není vhodnější čas pro to, aby poprvé ve svých dějinách FOK přeletěl na hudebních křídlech z Obecního domu do Vyšehradských sadů, než když je Rok české hudby, Smetana slaví 200 let a Pražští symfonikové se blíží k 90. narozeninám. Pozornému divákovi určitě neunikne, že Smetanovu síň i vyšehradskou pláň zdobí socha Lumíra s harfou, neboť harfou vše začíná,“ uvedl dramaturg FOK Martin Rudovský k mimořádnému koncertu FOK na Vyšehradě, který bude pro návštěvníky zdarma.

V rámci repertoáru, který dramaturg FOK Martin Rudovský vybral pro Rok české hudby, zazní ve Smetanově síni Obecního domu kromě Dvořákovy Novosvětské symfonie a tradičního velikonočního uvedení jeho Stabat Mater například slavná Sinfonietta Leoše Janáčka, kvartet Z mého života Bedřicha Smetany v orchestraci George Szella a Hudba pro Prahu 1968 Karla Husy, kterou Pražští symfonikové se svým šéfdirigentem Tomášem Braunerem nahráli na CD u Supraphonu. V mimořádném koncertu se FOK bude věnovat české filmové hudbě. V kostele sv. Šimona a Judy bude pod taktovkou Tomáše Braunera uvedena Dvořákova Lužanská mše. Simona Šaturová a Monika Jägerová zazpívají Moravské dvojzpěvy – dílo, které Antonínu Dvořákovi odstartovalo světovou kariéru. V komorní řadě Slovo a hudba v Divadle Viola se FOK bude věnovat korespondenci a deníkům Bedřicha Smetany, číst je bude herec Vladimír Javorský za doprovodu skladatelových klavírních skladeb.

Program na druhou polovinu roku 2024, který bude taktéž zahrnovat koncerty věnované Roku české hudby, bude zveřejněn v dubnu spolu s programem jubilejní 90. sezóny orchestru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments