FOK představil novou sezonu, bude plná domácích i zahraničních hostů

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se v dramaturgii své 87. koncertní sezony významně zaměří na domácí hudebníky a ansámbly. Vrátí se ale také zahraniční hosté, například americký barytonista Thomas Hampson nebo houslista a violista Pinchas Zukerman. Sezonu zahájí 13. a 14. října koncerty šéfdirigenta Tomáše Braunera s klavíristou Lukášem Vondráčkem.

Tomáš Brauner a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK - Novoroční koncert 2021 (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK )
Tomáš Brauner a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK – Novoroční koncert 2021 (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK )

„Nová sezona 2021/2022 je, nejen pro FOK, ale pro celou společnost, novým začátkem po dlouhé nucené pauze, kdy se veškerá kultura v podstatě zastavila. I proto jsme chtěli významnou část programu věnovat českým umělcům, a podpořit tak naši kulturu na cestě zpět k normálu. Chceme primárně vyjádřit solidaritu a ukázat, že jejich umělecké úsilí má smysl,“ uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka. „Jsem optimistou a věřím, že ticho v koncertních sálech bude brzy jen vzpomínkou dní minulých a že si novou koncertní sezonu všichni naplno vychutnáme,“ dodal.

V programu zahajovacího koncertu 13. října Tomáš Brauner a Lukáš Vondráček nabídnou Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova a hudbu k baletu Pták ohnivák Igora Stravinského. „Považuji skoro až za zázrak, že se nám v této době podařilo společnými silami vytvořit několik nahrávacích projektů, za které jsem opravdu šťastný a myslím si, že zpětně poznáme, že to byl naprosto výjimečný čas, který jsme tomu mohli věnovat. A jedno z těchto natáčení bylo právě natáčení s Lukášem Vondráčkem, kterého, ač je to český muzikant, je v podstatě nemožné dohnat po světě. Jsem moc rád, že s námi sezonu bude zahajovat právě on,“ uvedl šéfdirigent Brauner.

Vedle šéfdirigenta Braunera a hlavního hostujícího dirigenta Jaca van Steena se během sezony za dirigentským pultem FOK objeví Andrej Borejk nebo estonský skladatel Kristjan Järvi, který přiveze hudbu severu. Vrátí se také Michael Sanderling, který se zaměří na tři ztvárnění Dona Juana v hudbě. Dvořákovo Stabat mater uvede hlavní hostující dirigent Poznaňské filharmonie Lukasz Borowicz. Taktovky se ujme také bývalý šéfdirigent FOK Petr Altrichter, šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru Petr Popelka, Jan Kučera, se kterým FOK spolupracoval už v minulosti, nebo mladý dirigent Robert Kružík, který se ujme tradičního Koncertu pro republiku.

FOK On speciál – představení 87. koncertní sezóny

Orchestrální program bude vedle klavíristy Vondráčka uvádět další známé sólisty. Hornista Radek Baborák se objeví jako sólista i jako dirigent. Vystoupí také houslista Vadim Repin, jehož koncert musel být už dvakrát přesouván. Houslista a violista Pinchas Zukerman a violoncellistka Amanda Forsythová posluchače provedou románem Don Quijote ve variacích Richarda Strausse. Pavel Šporcl se zaměří na taneční melodie a Prahu navštíví také americký barytonista Thomas Hampson.

Komorní cykly budou obsahovat mimo jiné poctu Ástoru Piazzollovi, v klavírních recitálech se návštěvníci mohou těšit na Tomáše Kača, barokní zážitek zajistí David Fray a FOK s Bachovými koncerty pro dva, tři a čtyři klavíry. FOK se vrátí také do Divadla Viola s oblíbeným cyklem Slovo a hudba a uvede tři koncerty v řadě Obrazy a hudba pořádané ve spolupráci s Národní galerií.

Mimořádné koncerty začnou už 25. a 26. srpna koncerty ve Valdštejnské zahradě. Následovat budou rovněž tradiční Koncert pro republiku a Novoroční koncert. V programu Tomáš Klus & FOK orchestr společně s formací Cílová skupina a pod taktovkou Jana Kučery zahraje nové aranže zpěvákových hitů. V plánu je také open-air koncert Léto přichází na náměstí Republiky, kde Hradišťan a FOK představí nový projekt Jiřího Pavlici k stému výročí narození básníka Jana Skácela.

FOK, Inaugurační koncert: Tomáš Brauner (foto Petr Dyrc)

FOK nezapomíná ani na program pro mladší posluchače. Hned 1. září si děti budou moci zpříjemnit první školní den koncertem Ze školy na klasiku, kterým bude provádět Jan Cina a Johana Schmidtmajerová a na který naváže interaktivní program Klasika všemi smysly – Karneval zvířat v kostele sv. Šimona a Judy. Pokračuje také v rodinných pořadech Orchestr na dotek. Během čtyř sobotních odpolední se děti seznámí s Haydnem a Mozartem, Beethovenem, Čajkovským, Ravelem a Debussym. Ti nejmenší se s hudbou těchto velikánů seznámí v Hudebním klubu Fík pod vedením zkušených lektorek z České Orffovy společnosti.

Prodej abonentních cyklů a vstupenek na mimořádné koncerty bude spuštěn 1. června. Vstupenky na jednotlivé koncerty bude možné zakoupit od 23. června. Veškeré informace o zveřejněném programu jsou dostupné na webových stránkách FOK.

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments