FOK uspořádá tradiční vánoční charitativní koncert pro UNICEF

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odehraje koncert na podporu Dětského fondu OSN UNICEF. Tentokrát Pražští symfonikové pod vedením dirigenta Tomáše Braunera uvedou díla Camilla Saint-Saënse a Arthura Honeggera. S orchestrem vystoupí barytonista Jiří Brückler, Kühnův smíšený sbor, Dětský pěvecký sbor Radost Praha a chlapecký sbor Pueri Gaudentes. Klíčovou úlohu budou mít také varhany, za které usedne Daniela Valtová Kosinová. Koncerty proběhnou 15. a 16. prosince 2021, vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Předvánoční program Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK je v plném proudu a rozhodně by nebyl kompletní bez každoročního koncertu pro nadační fond UNICEF, jehož je orchestr již dlouho hrdým podporovatelem. Výtěžek ze vstupného zakoupeného na e-shopu UNICEF poputuje na pomoc dětem v nouzi.

„Partnerství UNICEF a FOK má konkrétní výsledky: šanci na zdravé dětství díky němu získaly už stovky dětí. Této významné podpory si velmi vážíme. Věřím, že letošní vánoční koncert zajistí to nejcennější – dobrý start do života – co největšímu počtu dětí,“ říká ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba.

Letošní program bude patřit dvěma jménům a dvěma vánočně laděným kusům. Prvním z nich je francouzský skladatel Camille Saint-Saëns a jeho Symfonie č. 3 c moll „Varhanní“. Druhým dílem, podle kterého je celý večer také pojmenován, je pak Vánoční kantáta z pera Arthura Honeggera.

V obou skladbách hrají významnou úlohu varhany. Za ty usedne Daniela Valtová Kosinová, která kraluje klávesovým nástrojům v řadách FOK a je také hlavní iniciátorkou a ambasadorkou spolupráce FOK s nadačním fondem UNICEF.

Ve Vánoční kantátě Arthura Honeggera se jako sólista představí Jiří Brückler (baryton) a hned tři sbory – Kühnův smíšený sbor pod vedením Jaroslava Brycha, Dětský pěvecký sbor Radost Praha se sbormistrem Janem Pirnerem a chlapecký sbor Pueri Gaudentes, který povedou Jan Kyjovský a Libor Sládek. Skladba pochází z roku 1953 a je posledním autorovým dílem. Vznikla na objednávku basilejského mecenáše a dirigenta Paula Sachera k 25. výročí Basilejského komorního orchestru. První část líčí chaos světa před příchodem Spasitele a je v ní využito téma žalmu č. 130 De profundis (Z hlubin bezedných). Druhá část, obraz Kristova narození, čerpá z melodií vánočních písní. Třetí díl kantáty Laudate Dominum (Chvalte Pána), jehož první dva verše odpovídají 117. žalmu, dílo slavnostně uzavírá. V díle se objevuje mimo jiné českému publiku známá koleda „Stille Nacht“ (Tichá noc) a tradiční německé a francouzské vánoční koledy.

Symfonie č. 3 c moll „Varhanní“ Camilla Saint-Saënse pochází z roku 1886. Symfonie je netradičně dvouvětá. Najdeme v ní „tristanovské“ harmonie i „schubertovské“ vlivy a v neposlední řadě již zmiňované varhany (odtud název „Varhanní“). Varhanní hlas vnáší do orchestrálního zvuku zvláštní duchovno, v pomalém rozvážném tempu uplývá majestátní tok hudby. Celá skladba tak působí velmi grandiózně, což ještě umocňuje závěrečné forte. 

Koncerty, které podpořilo Ministerstvo kultury a Francouzský institut v Praze, se uskuteční 15. a 16. prosince 2021 v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Vstup na koncerty je možný podle aktuálních bezpečnostních pravidel. Vstupenky jsou k dispozici na stránkách FOK nebo na e-shopu Nadačního fondu UNICEF.

Vánoční kantáta pro UNICEF
15. prosince 2021, 19:30
16. prosince 2021, 19:30
Smetanova síň, Obecní dům

Program:
Camille Saint-Saëns: Symfonie č. 3 c moll op. 78 „Varhanní“
Arthur Honegger: Vánoční kantáta pro baryton, smíšený sbor, dětský sbor, varhany a orchestr

Účinkující:
Daniela Valtová Kosinová – varhany
Jiří Brückler – baryton
Pueri Gaudentes
Jan Kyjovský, Libor Sládek – sbormistři
Dětský pěvecký sbor Radost Praha
Jan Pirner – sbormistr
Kühnův smíšený sbor
Jaroslav Brych – sbormistr
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
Tomáš Brauner – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments