FOK zahraje Dvořákovu Lužanskou mši

Pražští symfonikové zahrají v komorním obsazení s šéfdirigentem Tomášem Braunerem Lužanskou mši Antonína Dvořáka. Spolu s Kühnovým smíšeným sborem a čtyřmi špičkovými sólisty tak 7. května zakončí letošní cyklus Komorní hudba v kostele sv. Šimona a Judy. Na koncertě zazní také Symfonie Jana Křtitele Vaňhala a Violoncellový koncert Josepha Haydna, ve kterém se sólově představí přední hráč orchestru FOK Petr Malíšek.
Tomáš Brauner (foto Petr Dyrc)
Tomáš Brauner (foto Petr Dyrc)

„Pro mě osobně Dvořákova Mše D dur představuje jeden z nejvýmluvnějších dokladů Dvořákova vztahu k člověku, bohu a přírodě,“ říká šéfdirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Tomáš Brauner.

Lužanskou mši napsal Antonín Dvořák pro svého přítele, českého architekta, mecenáše a filantropa Josefa Hlávku, který ji chtěl provést při vysvěcení kaple na svém venkovském sídle, zámku Lužany, 1. září 1887. „Lužanská kaple byla poměrně malých rozměrů. Tudíž obsazení díla zahrnovalo pouze varhany, sbor a sólové hlasy,“ vysvětluje Tomáš Brauner. Prvního sopránového partu se při premiéře ujala Hlávkova manželka, mezzosopránu Dvořákova choť Anna, sborový part zpíval plzeňský Hlahol. Dílo řídil sám skladatel. „I s těmito skromnými prostředky však dokázal Dvořák vytvořit půvabné dílo obdařené bohatou melodickou i harmonickou fantazií, které svými mimořádnými hudebními kvalitami daleko přesahuje charakter příležitostného díla. My jsme se přiklonili již k větší orchestraci, kterou Antonín Dvořák v roce 1892 dokomponoval,“ dodává Tomáš Brauner. Orchestrální verzi objednalo londýnské nakladatelství Novello. Ta poprvé zazněla v roce 1892 v londýnském Crystal Palace.

Můžeme se těšit na umělce, jako Petr Malíšek (violoncello), Michaela Šrůmová (soprán), Markéta Cukrová (alt), Ondřej Holub (tenor) a Tadeáš Hoza (bas). Koncert je vyprodán.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „Dvořákův život a jeho dílo jsou protkané nitkami české krajiny, láskou k Bohu i člověku, přírodě a také přirozenou pokorou. Snad v každé notě můžeme najít malý střípek něčeho velmi blízkého. V Lužanské mši jako by se střípky složily v dokonalý obraz. Mše vznikla na objednávku architekta a mecenáše umění Josefa Hlávky, k příležitosti vysvěcení jeho kaple v Lužanech. Po dokončení díla Dvořák Hlávkovi napsal: ‚Mám tu čest Vám oznámiti, že jsem práci šťastně dokončil a že se z ní upřímně raduji.‘ A od té doby se z jeho mše můžeme radovat všichni. V květnu 2024 zazní v dobré hudební společnosti Jana Křtitele Vaňhala a Josepha Haydna, v provedení těch nejlepších českých sólistů a šéfdirigenta FOK Tomáše Braunera.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments