Fotogalerie: Premiéra Sněhové královny na hudbu Prokofjeva v Baletu ND

V pražské Státní opeře měl ve čtvrtek večer premiéru balet Sněhová královna. Choreografii Brita Michaela Cordera v české premiéře nastudoval Balet Národního divadla. Choreograf se inspiroval hudbou z méně často uváděného baletu Sergeje Prokofjeva Kamenný kvítek a slavnou pohádkou Hanse Christiana Andersena.

Michael Corder vytvořil Sněhovou královnu v roce 2007 pro Anglický národní balet, kde titulní roli tančila primabalerína Daria Klimentová. V Praze krutou krasavici v premiérovém obsazení ztvárnila první sólistka Baletu ND Alina Nanu, která je podle choreografa postavou a stylem tance Klimentové velice podobná. Alternovat ji budou první sólistky Nikola Márová a Miho Ogimoto.

Corder byl od dětství okouzlen Prokofjevovou hudbou, o inscenaci Kamenného kvítku prý uvažoval dlouho. Pod tlakem cenzury v tehdejším Sovětském svazu se Prokofjev a jeho manželka rozhodli na přelomu čtyřicátých a padesátých let postavit balet na staré pohádce pocházející z oblasti Uralu. Mezi třemi postavami se odehrává novoromantický příběh boje dobra a zla.

Na Západě je balet málo známý, což bránilo i Corderovi v nastudování, obával se o jeho návštěvnost. „Pak mě napadlo, že by se hudba hodila ke Sněhové královně – jsou tam podobné situace, kouzla, triky a intriky. Jsou tam také tři postavy – je to úplná paralela,“ popsal svou inspiraci před českou premiérou.

Příběh Sněhové královny v Corderově pojetí nevypráví jenom pohádku o vládkyni zimy, ale také přináší poselství: vyzdvihuje statečnost dívky Gerdy v protikladu s přesvědčivostí Sněhové královny jako ztělesněním zimy a moci přírody. Právě motivy přírody se objevují i v pohádce Hanse Christiana Andersena, kterou je dílo inspirováno.

Rozhovor, který Michael Corder poskytl před několika dny Opeře Plus, najdete zde. Naši recenzi první i druhé premiéry pražského nastudování Sněhové královny přineseme v závěru tohoto týdne.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Prokofjev: Sněhová královna (ND Praha)

[yasr_visitor_votes postid="203530" size="small"]

Mohlo by vás zajímat