Fotoreportáž: Národní fórum hudby ve Wrocławi

Vratislav, hlavní město Dolnoslezského vojvodství, spojené i s naší historií, má samozřejmě mnohaletou kulturní tradici. A proto bylo možno jen přivítat, že bylo zvoleno jako unijní ,,Hlavní město kultury 2016“. Není zde prostor zde představovat výčet kulturních akcí, speciálně tedy hudebních, které v onom jubilejním roce proběhly, ale můžeme upozornit na místa, kde se realizovaly. Osobně jsem se zúčastnil slavnostního závěru, který se konal jednak v takzvané Hale století, ve Wrocłavské opeře, kde proběhla premiéra Verdiho opery Trubadúr, a také v nové koncertní hale Národního fóra hudby Witolda Lutosławského.
Narodowe Forum Muzyki Wrocław (foto Pavel Horník)

Narodowe Forum Muzyki Wrocław se nachází prakticky skoro v centru města a jen kousek od budovy opery na dnešním Náměstí svobody. Otevřeno bylo 4. října 2015, slavnostním koncertem za přítomnosti polského prezidenta. Vratislavská filharmonie, barokní vratislavský orchestr, sbor Narodowego Forum Muzyki a komorní orchestr Leopoldina zahrály skladby Bacha, Haydna, Pendereckiho, Lutosławského, Kilara, Mykietyna a Szymanowského. Během následujícího dne proběhlo několik koncertů i v ostatních třech menších sálech v interpretaci dalších hudebních souborů. Koncerty byly pro posluchače zdarma. A den poté zde byl zahájen Mezinárodní festival Wratislavia Cantans. Pod zastřešením Národního fóra hudby pracuje celkem deset velkých i menších hudebních souborů. Také se zde konají některé koncerty hudebních festivalů jako třeba již výše zmiňovaný Wratislavia Cantans.

Koncertní hala Národního fóra hudby (foto Pavel Horník)

V Polsku byly v posledních letech otevřeny ještě tři další nové velké koncertní sály ve Štětíně, Gdaňsku a Katovicích. U nás jsme kromě Filharmonie ve Zlíně neotevřeli nic, jen ještě v evropském hlavním městě kultury 2015 Plzni architektonicky i funkčně ubohé Nové divadlo.

Budova hudebního centra za v přepočtu necelé dvě a půl miliardy našich korun byla postavena podle projektu architektonické kanceláře Kuryłowicz & Associates. Za tvorbou interiérů stálo takzvané Towarzystwo projektove. Stavba, která má prostory o ploše třicet pět tisíc metrů čtverečních, má šest pater nadzemních a tři pod zemí, kde jsou také podzemní garáže pro sedm set aut. Parkoviště mohou zároveň využívat návštěvníci jen necelých tři sta metrů vzdálené Vratislavské opery. Kromě hlavního sálu o dvou pořadích pro tisíc osm set posluchačů jsou zde ještě tři další s kapacitou dvě stě padesát až čtyři sta návštěvníků. Architekty inspiroval strunný hudební nástroj, od čehož se vyvíjí barva vnějšího hnědého obložení. Obrovská vstupní hala přes šest poschodí je obložena materiálem zvaným corian v černé a bílé, symbolizující barvy klavíru.

Narodowe Forum Muzyki Wrocław (foto Pavel Horník)

O vynikající vnitřní akustiku se postarala renomovaná americká firma Artec Consultants z New Yorku. Ta již měla zkušenosti z podobných koncertních projektů na Islandu, Floridě, v Montrealu a švýcarském Lucernu a z fantasticky postavené exkluzivní haly Esplanade v Singapuru, kterou jsem měl to štěstí osobně vidět. Ještě jedna vtipná zajímavůstka. U služebního zadního vchodu do filharmonie nás přivítá malá bronzová figurka trpaslíčka-dirigenta.

Narodowe Forum Muzyki Wrocław (foto Pavel Horník)

Ve Vratislavi tak v centru města, v prostoru, kde se nachází oba stánky hudby – nová koncertní hala a operní divadlo, vznikla jakási kulturní oáza, tolik potřebná v dnešním světě.

www.nfm.wroclaw.pl

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat