Friedrich Nietzsche: Od kníru k notám

Friedrich Nietzsche, filozof, jehož obrovský knír mu možná přinesl větší slávu než šíře jeho myšlenek, je často spíše dezinterpretován než plně pochopen. Michel Foucault, francouzský historik a filozof, v jednom nepublikovaném rozhovoru poznamenal, že Nietzscheho „úžasné myšlenky“ „využila nacistická strana“.
Friedrich Nietzsche (zdroj Můj rozhlas)
Friedrich Nietzsche (zdroj Můj rozhlas)

Zapomněl však zmínit, že toto zneužití bylo výsledkem spiknutí, které zosnovala po Nietzscheho duševním zhroucení a smrti jeho sestra – s cílem pozměnit, upravit a jinak ovlivnit myslitelovo dílo zcela fatálním způsobem. Foucault možná neznal všechny souvislosti, ale Nietzsche měl pro fašismus asi tolik sympatií jako pro křesťanství – a oba se staly důvodem, které vedly k jeho rozkolu se skladatelem Richardem Wagnerem.

Nietzscheho největší vášní byla – kromě filozofie – hudba. Přestože byl Nietzsche po skandálu vědecky zcela rehabilitován, jeho dílo často veřejnost zná díky z kontextu vytrženým aforismům, na které se odkazují různé pochybné ideologie. Sám Nietsche měl však odpor k podřadným úkolům politiky a nacionalismu a za prvořadou považoval tvůrčí práci umělců, spisovatelů a hudebníků, stejně jako vědců.

Málokdo však ví, že Nietsche zanechal kromě filozofických spisů také rozsáhlou tvorbu jako básník a skladatel. V dopise z roku 1887, který napsal tři roky před svou smrtí, Nietzsche prohlásil: „Nikdy nebyl žádný filozof, který by byl v podstatě hudebníkem v takové míře jako já.“ i když zároveň připustil, že „by mohl být naprosto neúspěšným hudebníkem“. V každém případě doufal, že alespoň některé z jeho skladeb najdou uznání ve spojení s jeho filozofickým úsilím. Jeho díla jsou ovlivněna ovlivněna četbou Schopenhauera, Wagnerových estetických spisů, a znalostmi řeckého divadla.

Většinu těchto skladeb si nyní můžete poslechnout na Spotify v níže uvedeném playlistu, ať už jste oddaným čtenářem Nietzscheho, nebo vás jen zajímají jeho hudební schopnosti. V podání kanadských hudebníků Lauretty Altmanové, Wolfganga Bottenberga a Montreal Orpheus Singers svižná i zádumčivá, romantická i melancholická hudba jako by vycházela přímo z protestantských kancionálů, s nimiž vyrůstal jako syn luteránského pastora. Nietzsche skládal hudbu po celý život. První skladbu vytvořil v roce 1854, kdy mu bylo pouhých deset let a komponoval až roku 1887. Úplný seznam vydaných Nietzscheho nahrávek a notových materiálů najdete na webu The Nietzsche Channel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments