Garrick Ohlsson a Alena Hron vystoupí s Pražskými symfoniky

Legendární klavírista Garrick Ohlsson se 18. a 19. října vrací k Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK, aby provedl Beethovenův 5. klavírní koncert zvaný „Císařský“. Dirigovat bude mladá česká dirigentka Alena Hron, která letos předvedla svůj oslnivý talent při úspěšném debutu s orchestrem FOK na Pražském jaru. Garricka Ohlssona čeká kromě orchestrálního programu také klavírní recitál v pražském Rudolfinu v sobotu 21. října, čímž zároveň odstartuje letošní cyklus Světová klavírní tvorba FOK.
Alena Hron (foto Petra Hajská)
Alena Hron (foto Petra Hajská)

Letos pětasedmdesátiletý sólista Garrick Ohlsson zasvětil klavíru celý život. Na konzervatoř v americkém Westchesteru šel studovat již ve svých osmi letech a jako třináctiletý byl přijat na prestižní Juilliard School v New Yorku. Jeho repertoár je obrovský; v současnosti zahrnuje více než osmdesát klavírních koncertů. Se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pravidelně vystupuje od roku 1975.

Na programu orchestrálního koncertu 18. a 19. října je dále Pátá symfonie Petra Iljiče Čajkovského. Dirigentka Alena Hron na pozvání k opětovnému setkání s Pražskými symfoniky reagovala slovy: „Mám velkou radost, že mohu navázat na spolupráci s orchestrem FOK z Pražského jara, tentokrát se zcela odlišným repertoárem. Bude to nové dobrodružství, moc se těším na celý zkouškový proces a na spolupráci s Garrickem Ohlssonem. Setkání s touto legendou v prostředí Beethovenova Pátého klavírního koncertu pro mě bude velkou inspirací, tím jsem si jistá. A k tomu Čajkovskij – moje srdeční záležitost!“

Po Garricku Ohlssonovi usedne za Steinway na dalších koncertech v Rudolfinu Ivo Kahánek, Yulianna Avdeeva, Fazil Say, klavírní duo Sivan Silver a Gil Garburg, Lukáš Vondráček.

Slovo dramaturga Martina Rudovského: „Ohlsson se vrací k FOK, nejen k orchestru, ale i svým recitálem. Je to dobře, neboť každý jeho koncert je svátek, zvláště když v letošním roce slaví své 75. narozeniny. A kde jinde slavit, ve známém prostředí, kde jej orchestr FOK hostí od roku 1975. Rovněž dílo pro klavír a orchestr je nanejvýš slavnostní; Beethovenův Císařský koncert je pro Ohlssonovo mistrovství jako stvořený. Podobně jako Čajkovského Pátá pro citlivé i vášnivé ruce dirigentky Aleny Hron, která s Pražskými symfoniky letos úspěšně debutovala na Pražském jaru. Tím ovšem ‚Festival Ohlsson‘ nekončí – pro jeho fanoušky vrcholí v sobotu 21. října sólovým recitálem v Rudolfinu. Jeho program symbolicky vypráví Ohlssonův příběh: vítězství v chopinovské soutěži v roce 1970, celoživotní zájem o Beethovena korunovaný nahrávkou všech jeho sonát, evropsko-americký původ, stejně jako u pozoruhodné skladatelky Ursuly Mamlok, a samozřejmě Schubertova Fantazie, věrná průvodkyně všech klavírních poutníků.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments