George Enescu International Competition: Houslisté bez prvního místa

V soutěžním bienále George Enescu Festivalu v Rumunsku, konaného již od roku 1958, se soutěžilo v oborech housle a violoncello. Tento víkend budou oznámeny i výsledky soutěže pro klavír a kompozici.
George Enescu Violin Competition 2018 – Giuseppe Gibboni, Vikram Sedona, Giuseppe Gibboni a Orest Smovzh (zdroj FB GeorgeEnescu Festival)

Na mezinárodní soutěži George Enescu International Competition letos nebyla udělena první cena v oboru houslové hry. Do posledního kola soutěže postoupili tři finalisté: Orest Smovzh, 28 let (Ukrajina), Vikram Sedona, 18 let (Itálie) a Giuseppe Gibboni, 17 let (Itálie).

Soutěžní komise se rozhodla letos první cenu v hodnotě 15.000 eur neudělit. Druhou cenu a s ní i částku 10.000 eur získal Vikram Sedona, který se již minulý rok umístil na prvním místě soutěže ndrea Postacchini International Violin Competition. Třetí místo připadlo Giuseppe Gibbonimu, který obdržel 5000 eur. Třetí z finalistů Orest Smovzh byl oceněn zvláštním oceněním ve formě mistrovských tříd se Silvií Marcovici a Mihaelou Martin.

Soutěž je otevřená houslistům do 32 let a pomohla již nastartovat kariéru svých laureátů včetně houslistů jako Silvia Marcovici či Philip Hirshchhorn. Letos v soutěžní komisi zasedali Pierre Amoyal, který byl zároveň jeho prezidentem, Krzysztof Wegrzyn, Viktor Tretyakov, Remus Azoiţei, Agustin León Ara, Salvatore Accardo, Pavel Vernikov, Eduard Schmieder and Silvia Marcovici.

George Enescu Violin Competition 2018 – Marcel Johannes Kits (zdroj FB GeorgeEnescu Festival)

Dne 11. září 2018 byly též vyhlášeny výsledky pro obor violoncello. Na prvním místě se umístil Estonec Marcel Johannes Kits (23 let). V soutěžním finále zahrál Šostakovičův Koncert pro violoncello č. 1, Es dur. S první cenou získal kromě koncertních příležitostí i částku 15.000 eur. Druhou cenu 10.000 eur získal Yibai Chen z Číny a třetí cenu 5.000 eur Stanislas Kim z Francie.

V neděli 23. září 2018 budou též oznámeny výsledky soutěže pro obor klavír a kompozice.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky