Glagolskou mší v Brně vyvrcholil janáčkovský festival
V sobotu večer v Brně vyvrcholil hudební festival věnovaný slavnému skladateli Leoši Janáčkovi jeho Glagolskou mší v původní, premiérové verzi. Zazněla v sále Stadion v Kounicově ulici, kde byla v roce 1927 představena veřejnosti, sdělil novinářům za pořadatele akce Jiří Zahrádka.Stejně jako před lety, tak i v sobotu zazpíval mši sbor Beseda brněnská a zahrál ji divadelní orchestr. Mezi sólisty byla také světoznámá pěvkyně Magdalena Kožená. Zájem posluchačů o Glagolskou mši byl velký, sál zaplnili do posledního místa.
Skladatel začal na Glagolské mši pracovat již v roce 1920. Pak si ale udělal v komponování přestávku až do roku 1926.
„Podnětem k tvorbě bylo jeho setkání s olomouckým arcibiskupem Leopoldem Prečanem u příležitosti odhalení Janáčkovy pamětní desky v Hukvaldech. V srpnu 1926 pak Janáček v Luhačovicích během tří týdnů zkomponoval mši.” dodal Zahrádka.
Festival Janáček Brno letos připomněl sto šedesáté výročí narození Leoše Janáčka (1854 až 1928), který s Brnem spojil svůj život a dodnes patří k jeho kulturním ikonám. Na přehlídce s úspěchem vystoupil například americký Kronos Quartet. Tradiční i moderní verze Janáčkových oper uvedly soubory ze Štýrského Hradce, Záhřebu, Prahy, Ostravy a samozřejmě z Brna.
Dozvukem festivalového programu je nedělní repríza opery Věc Makropulos, kterou v pořádajícím Národním divadle Brno pro festival nastudoval režisér David Radok. V neděli má navíc světovou premiéru orchestrální úprava Janáčkovy sokolské skladby Hudba ku kroužení kužely. Zahraje ji nově vzniklý Symfonický orchestr Sokola Brno I.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]