Global Music Awards 2024: Stříbrné medaile pro české muzikanty

Úspěch české skladatelky Jindry Nečasové Nardelli a klavíristy Tomáše Víška ve světové hudební soutěži Global Music Awards v americké Kalifornii je významným oceněním pro českou soudobou skladatelskou tvorbu a klavírní interpretační umění.
Ilustrační foto (zdroj Global Music Awards)
Ilustrační foto (zdroj Global Music Awards)

Porota světové hudební soutěže Global Music Awards ocenila skladbu Jindry Nečasové Nardelli Spirit of Lake Michigan stříbrnou medailí hned ve dvou kategoriích: Composition a Band a interpretační klavírní umění Tomáše Víška jednou stříbrnou medailí v kategorii Instrumentalist za interpretaci skladeb na jeho nejnovějším CD Franz Liszt and Czech Music.

Skladatelka Jindra Nečasová Nardelli se řadí mezi přední české autory klasické soudobé hudby. Oceněná skladba pro symfonický dechový orchestr vznikla na objednávku Northern Illinois University pro “All Czech Composers Concert” v Boutell Memorial Concert Hall ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Chicagu (dirigoval Joel Blahnik). Nečasová Nardelli skladbu věnovala památce svého otce prof. Jindřicha Nečase, významného českého matematika (nositele nejvyššího státního vyznamenání za vědu udělené prezidentem Václavem Havlem v roce 1998). Skladba byla s úspěchem provedena i na českých koncertních pódiích – na festivalu Pražské premiéry 2009 ve Dvořákově síni Rudolfina Dechovým symfonickým orchestrem Hudby Hradní stráže a Policie České republiky za řízení plk. Václava Blahunka, dále v americkém Oregonu v roce 2018 na koncertě West Coast Premiere v The LaSells Steward Center – Corvallis za řízení Dr. Chrise Chapmana. Vyšla také tiskem v americkém vydavatalství Alliance Publications Inc. Sinsinawa (dnes National Music Publishers, Glendale, California). Společnost českých skladatelů provedla skladbu na festivalu Dny soudobé hudby v roce 2017 Ústřední hudbou Armády České republiky (mimořádný koncert AHUV k poctě Karla Bělohoubka In memoriam) za řízení mjr. Josefa Kučery.

Soutěže se účastnil i manžel skladatelky – český klavírista Tomáš Víšek, který je znám především pro objevný a neotřelý výběr klavírního repertoáru, se kterým vystupuje na koncertních pódiích po celém světě (včetně Carnegie Hall v New Yorku, Concertgebouw v Amsterdamu, ve vídeňském Musikvereinu a dalších). Kromě klasického repertoáru bývá vyhledávaným interpretem hudebních novinek z oblasti soudobé vážné hudby, účinkuje i na koncertech festivalů Dny soudobé hudby pořádané Společností českých skladatelů. Nedávno také vystoupil na koncertě k výročí 70 let Michaela Kocába (Křižíkova fontána, festival Metronome Prague) s jeho 3. větou Sonáty.

Jindra Nečasová Nardelli (zdroj Jindra Nečasová Nardelli)
Jindra Nečasová Nardelli (zdroj Jindra Nečasová Nardelli)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments