Guarneri Trio Prague získalo Cenu Nadace Bohuslava Martinů

Členové Guarneri Tria Prague, klavírista Ivan Klánský, houslista Čeněk Pavlík a violoncellista Marek Jerie, získali výroční cenu Nadace Bohuslava Martinů.

Guarneri Trio Prague (zdroj FB)

Ocenění dnes převzali za celosvětovou reprezentaci a propagaci díla Martinů, kterého soubor uváděl opakovaně koncertně i na nahrávkách. „Vedle vynikajících výkonů byla pro soubor příznačná i vyrovnanost, stálost a cílevědomost, jimiž se v mnohém lišili od svých vrstevníků,“ uvedl ředitel Nadace Bohuslava Martinů Jiří Hlaváč.

Původně měla být cena předána na večerním koncertu festivalu Dny Bohuslava Martinů 2020 v Lichtenštejnském paláci. V současné situaci se koncert uskutečnil bez diváků s pořízením zvukově obrazového záznamu, předávací ceremoniál proběhl v komorním duchu přímo v sídle Nadace Bohuslava Martinů.

Cenu za celoživotní zásluhy o propagaci jména a díla Bohuslava Martinů uděluje Nadace Bohuslava Martinů významným osobnostem hudebního života. Prvním nositelem ocenění byl Jaroslav Mihule, autor monografie a rovněž vědeckých studií o slavném poličském rodákovi Martinů.

Guarneri Trio Prague hraje ve stejném obsazení od roku 1986 a patří ke světové špičce klavírních trií. Tři výrazné osobnosti interpretů při společné hře vynikají dokonalou souhrou, mimořádnou zvukovou kulturou a vysokou technickou virtuozitou. Pravidelně vystupují na mnoha mezinárodních festivalech a v prestižních hudebních centrech. Guarneri Trio Prague absolvovalo rozsáhlá koncertní turné po Evropě, Kanadě, Austrálii, Severní a Jižní Americe, či Japonsku, na nichž propagovalo hudbu Bohuslava Martinů a přispělo k šíření renomé významné světové osobnosti v kulturní a umělecké historii.

Nadace Bohuslava Martinů, která disponuje skladatelovou pozůstalostí, kterou jí odkázala umělcova manželka Charlotta, pečuje o odkaz slavného skladatele v ČR. Nadace organizuje festival Dny Bohuslava Martinů, který se na různých místech v Praze letos online koná 29. listopadu až 18. prosince.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments