Haydnovy hudební slavnosti rozezní památky na Plzeňsku

Památkové objekty na jižním Plzeňsku rozezní od 8. září do 6. října 2023 koncerty středověké, renesanční, barokní, klasicistní a romantické hudby. Při Haydnových hudebních slavnostech, 31. ročníku přehlídky, zazní v kostelech a zámcích devět koncertů komorní hudby 12. až 20. století. Přední čeští i zahraniční interpreti vzdají hold Josephu Haydnovi, který působil na lukavickém zámku ve službách hrabat z Morzinu v letech 1759 až 1762.
François Pineau-Benois (zdroj François Pineau-Benois)
François Pineau-Benois (zdroj François Pineau-Benois)

Festivalová dramaturgie, připravená Jakubem Kydlíčkem, dirigentem a hráčem na zobcovou flétnu, nabídne posluchačům žánrově i dobově pestrý výběr. „Návštěvníkům budeme servírovat menu začínající středověkým hymnem z 12. století, přes polskou renesanci se dostaneme k bachovskému baroku a haydnovskému klasicismu, abychom dospěli přes romantiky a Antonína Dvořáka až k žhavé současnosti, totiž ke Stabat Mater italského komponisty Marca Rosana,“ řekl ředitel festivalu Milan Fiala.

Festival má po dlouhé době opět mezinárodní obsazení. „Vedle vynikajícího francouzského houslového virtuoza Françoise Pineau-Benoise vystoupí poprvé na festivalu i švýcarsko-polská dvojice Corina Martiová a Michal Gondko,“ řekl ředitel. Dále se představí soubor Rosa mystica nebo vokální Duo Kchun s violoncellistou Eduardem Šístkem.

„Slavnosti se po celou dobu svého trvání drží linie klasické hudby, kdy povětšinou historicky poučená interpretace přibližuje interpretované dílo době svého vzniku a dává tak posluchači možnost zažít hudbu v její autentické podobě,“ řekl ředitel. Tento pocit podtrhuje prostředí architektonicky významných historických staveb, kde se koncerty konají. Budou na zámcích Nebílovy a Křimice, v kostelech v Dolní Lukavici, Štěnovicích, Blovicích, Liticích a Řenčích a v jízdárně lesního zámku Kozel.

Zahájení se bude konat 8. září od 19:00 hodin v Nebílovech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments