Historické reflexe Plzeňské filharmonie jdou do svého finále
Plzeňská filharmonie tímto počinem završí mimořádnou koncertní řadu Historické reflexe. „Jejím posláním bylo přiblížit vybrané momenty, osobnosti a fenomény našich novodobých dějin. Procházela hned dvěma sezonami a nabídla celkem sedm zastavení, která se uskutečnila na významných historických místech. Křimicím předcházela vystoupení v Památníku Terezín, v Klášteře u Nepomuka, ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu České republiky, v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku a v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni,“ specifikuje ojedinělou sérii ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.
Autorem projektu je historik Zdeněk Hazdra, který objasňuje širší souvislosti tohoto výjimečného počinu: „Kooperace hudebního tělesa s odbornými institucemi ve snaze reflektovat stále naléhavé otázky nedávné minulosti není v České republice obvyklá. Plzeňská filharmonie patří u nás v tomto směru k průkopníkům. Vážím si toho, že již několik let s ní mohu takto spolupracovat. Čím dál více si přitom uvědomuji, že historie není jen vědou, ale též uměním otevírajícím brány do nitra člověka, do světa jeho myšlenek, prožitků, přání, radostí i strastí, které se odrážejí v jeho chování a jednání – a tedy také v dějinách. Historikové a umělci jsou si v mnoha ohledech blízcí: zmíněné aspekty lidské společnosti dovedou interpretovat jak v dobových souvislostech, tak v kontextu své přítomnosti. V obou případech platí, že vždy záleží nejen na obsahu, ale rovněž na formě sdělení.“
Do životů představitelů rodu Lobkowiczů velmi tvrdě zasáhly totalitní režimy 20. století. V časech nacistické okupace zachovali Lobkowiczové věrnost českému národu, což mělo mimo jiné za následek uvalení nucené správy na jejich statky. Ty jen o několik let později znárodnili komunisté – včetně křimického zámku, který se za jejich vlády proměnil z kdysi krásné barokní stavby v ruinu. O revitalizaci památky usiluje Jaroslav Lobkowicz, zároveň čestný patron Historických reflexí, již takřka třicet let.
Lobkowiczové prosluli nejen jako vysocí státní úředníci, politici, diplomaté či důstojníci, ale též jako mecenáši umění. Například Josef František Maxmilián z Lobkowicz podporoval Ludwiga van Beethovena, který mu věnoval řadu svých skladeb – taktéž 5. symfonii zvanou „Osudová“. Právě toto slavné Beethovenovo dílo zazní i v Křimicích, společně se Slavnostním pochodem (op. 54) Antonína Dvořáka a Maďarskou pastorální fantazií pro flétnu a orchestr (op. 26) Alberta Franze Dopplera. Jako sólista se představí flétnista Jakub Klögner. Plzeňskou filharmonii povede její šéfdirigent Chuhei Iwasaki.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]