Hledání operní minulosti: Objeven rukopis Donizettiho opery Alahor in Granata

Díky spolupráci Nadace Donizettiho divadla v Bergamu a Conservatorio di Musica Alessandro Scarlatti v Palermu byl objeven originál rukopisu opery Alahor in Granata Gaetana Donizettiho, kterou napsal v letech 1825 až 1826 právě pro Palermo.
Teatro Donizetti Bergamo (zdroj Visit Bergamo)
Teatro Donizetti Bergamo (zdroj Visit Bergamo)

K nálezu přispělo spojené úsilí knihovny konzervatoře v Palermu a badatele Edoarda Cavalliho z Centro Studi Donizettiano. Rukopis byl objeven během výzkumu skladeb pro období 2023-2027, který je součástí programu #Donizetti200, projektu, díky němuž Donizettiho operní festival každoročně uvádí jeden z titulů, který Donizetti složil práve před dvěma sty lety.

Po četných organizačních problémech měla opera Alahor in Granata nakonec premiéru 7. ledna 1826 a ohlas byl velmi vlažný. Některé melodie byly použity v operách Emilia di Liverpool z roku 1828 a L’Elisir d’amore z roku 1832. Doposud jediná identifikovaná kopie partitury pochází z roku 1830 a byla objevena v Bostonu v roce 1970. Právě tato partitura byla použita při novém uvedení opery v roce 1998 v Teatro de la Maestanza v Seville.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments