Hluboký základ, vysoké ambice: Ostrava na cestě k nejmodernějšímu koncertnímu sálu v Česku

V Ostravě by na jaře příštího roku mělo skončit hloubení stavební jámy pro nový koncertní sál. Následovat budou práce na zakládání objektu, jehož výstavba spojená s rekonstrukcí Domu kultury města Ostravy by měla skončit v roce 2027.
Koncertní sál Ostrava, vizualizace (zdroj Koncertní sál Ostrava)
Koncertní sál Ostrava, vizualizace (zdroj Koncertní sál Ostrava)

“Spustili jsme první fázi, což je vyhloubení stavební jámy. Svařují se výztuže, které se budou zakládat do země. Hotovo by mělo být někdy na konci března. Samozřejmě se snažíme nemarnit čas a vychytáváme drobnosti v projektu. Máme správce stavby, který dělá kontrolu statiky i 3D modelu, a odstraňujeme některé kolize. Jsou to běžné věci, které na stavbách jsou, ale chceme předejít tomu, abychom to pak museli řešit v druhé fázi stavby,” uvedl náměstek primátora Břetislav Riger (Ostravak).

Druhá fáze podle něj počítá se samotným založením stavby. Projekt je ale poměrně složitý a na konci příštího roku ještě nelze očekávat, že by se budovala nadzemní část koncertního sálu. “Myslím si, že na konci příštího roku budeme ještě v podstatě v té díře. Teprve v dalším roce půjdeme na povrch a koncertní sál začne růst,” podotkl Riger.

Financování koncertního sálu je podle něj zajištěno. Zakázku vyhrálo sdružení firem, které nabídlo cenu zhruba 2,8 miliardy korun. Město ale předpokládá, že celý projekt včetně vybavení a techniky by měl vyjít zhruba na čtyři miliardy korun. Město na koncertní sál střádalo peníze do speciálního fondu, kde je podle náměstka 600 milionů korun. Hlavním finančním zdrojem je ale úvěr od Evropské investiční banky ve výši dvou miliard korun, dále je to nenávratný finanční grant od Evropské komise ve výši půl miliardy korun, který je přímo účelově vázaný právě na koncertní halu. Dalších 300 milionů korun by na výstavbu haly měl přispět Moravskoslezský kraj a 600 milionů korun stát.

Město se proto rozhodlo přerušit další spoření peněz do fondu pro stavbu koncertního sálu. “Dneska bychom si vlastně šetřili na vícepráce, což je neekonomické a obzvláště v dnešních podmínkách, kdy jsme v rozpočtovém určení daní přišli o půl miliardy ročně. Myslím, že je to natolik citlivé, že není dobré tam ty peníze spořit zbytečně, když víme, že tam budou tři roky ležet. Navíc už potřebujeme zapojit peníze z Evropské investiční banky, které příští rok musíme začít čerpat,” řekl Riger. Dodal, že město má po složení všech finančních zdrojů momentálně k dispozici peníze potřebné na celkové náklady stavby.

Podobu koncertního sálu Ostrava představila v červenci 2019, kdy vyhlásila výsledky největší architektonické soutěže v novodobé historii města. Autory vítězného návrhu jsou studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Americký magazín Architizer zařadil v roce 2021 projekt mezi deset nejočekávanějších staveb světa. Nový komplex bude využíván jako hudební, kulturní, produkční či vzdělávací zázemí a bude zároveň sídlem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Koncertní sál má mít 1300 míst. Součástí projektu je například i divadelní sál s kapacitou 490 míst, komorní multifunkční sál s 515 místy, přednáškový multifunkční sál se 120 místy či edukační centrum s 200 místy. Součástí komplexu má být i nahrávací studio, restaurace, kavárna a další prostory. Město se o výstavbu nového sálu pokoušelo v minulosti šestkrát, nejprve v 60. letech 19. století, naposledy v roce 1969.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments