Hobojistka Anna Štrbová vystoupí se Státní filharmonií Košice

Státní filharmonie Košice zve posluchače na koncert s názvem Enigma variácie. Pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Zbyňka Müllera provede orchestr ŠFK skladby Edwarda Elgara Enigma Variations a Jednoduchou symfonii Benjamina Brittena. Koncert pro hoboj a smyčcový orchestr a moll Ralpha Vaughana Williamse přednese hobojistka Anna Štrbová.
Anna Štrbová (zdroj Anna Štrbová)
Anna Štrbová (zdroj Anna Štrbová)

Slovenská hobojistka Anna Štrbová získala několik ocenění na mezinárodních soutěžích – 2. cenu na Concorso Internazionale di Giuseppe Ferlendis, 2. cenu na mezinárodní soutěži v Chieri (2017 a 2019). Od roku 2019 zastává pozici 1. hobojistky ve Schweizer Jugend-Sinfonie Orchester. V Košicích se Anna Štrbová představí v Koncertu pro hoboj a smyčcový orchestr Ralpha Vaughana Williamse.

„Charakter koncertu Ralpha Vaughana Williamse podle mého názoru vyjadřuje název první věty Rondo pastorale. Jak můžeme slyšet v jeho dalších dílech, Vaughan Wiliams je nepřekonatelný v pastorálních a folklorních tématech. Pro mě osobně je tento koncert dílem, ve kterém hoboj může ukázat všechny své zvukové polohy, a přestože vznikl ve válečných letech 1943–1944, překypuje klidem a radostí,“ zve Anna Štrbová.

Hudebním večerem návštěvníky provede hlavní hostující dirigent ŠFK Zbyněk Müller. Ve druhé polovině zazní orchestrální Enigma Variations. „Elgarovy Enigma Variations zaměstnávají nejrůznější hudební detektivy už 125 let otázkou, co je to za téma, které běží v pozadí, zda musí být nutně hudební, zda tam vůbec je a zda si z nás Mistr jenom nedělá legraci v angličtině. Myslím, že ani sám Elgar nemohl tušit, co svou hádankou způsobí budoucím generacím, a že to všechno s velkým potěšením sleduje odněkud shora,“ říká Zbyněk Müller a dodává: „Hlavní téma, tedy první část variací, zde působí částečně jako doprovod k něčemu důležitějšímu, nikoli jako hlavní téma, které by sneslo zpracování ve 14 variacích. Nicméně díky skladatelovu mistrovství zde máme prostřednictvím variací širokou škálu postav a charakterů Elgarových důvěrných přátel, včetně Mistra samotného. Značná technická náročnost a vysoce kultivovaná a jemná instrumentace vyžadují od každého orchestru maximum, aby všechny výrazové polohy – od jemného a rafinovaného humoru přes hlubokou vážnost až po vášnivou nespoutanost – byly přesvědčivě a sugestivně ztvárněny.“

Koncert v rámci abonentní řady A s názvem Enigma variácie se uskuteční ve čtvrtek 15. února 2024 v 19:00 hodin v Domě umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments