Horn Fest Praha se poprvé uskuteční s diváky

Třetí ročník festivalu Horn Fest Praha, který vznikl z iniciativy hornisty Radka Baboráka, se od pátku do neděle uskuteční na různých místech metropole. První dva ročníky se kvůli pandemickým omezením mohly konat pouze on-line. Letos poprvé festival divákům nabídne živé koncerty a muzikanti se dočkají reálných potlesků. Tento týden se uskuteční tři koncerty, čtvrtý závěrečný je odložen na konec května.
Baborák Ensemble (zdroj Baborák Ensemble)
Baborák Ensemble (zdroj Baborák Ensemble)

„Myšlenku festivalu, který připomíná tradici hry na lesní roh v českých zemích, jsme začali rozvíjet před třemi lety. Tehdy jsme netušili, jak vše ovlivní pandemie koronaviru, a že se naše snaha napře nejen ke koncertování nebo streamování, ale také do činnosti benefiční – podpůrné,” uvedl Radek Baborák.

Uznávaný hornista se stal jedním z organizátorů sbírky Muzikanti na volné noze, která v době pandemie koronaviru podpořila 123 hudebníků a rozdělila mezi ně přes 1,3 milionu korun.

Koncerty letošního festivalu Horn Fest Praha nabídnou skladby od období renesance, baroka, romantiky až po současnost a odlehčenější žánry. Festival bude zahájen v pátek 22. dubna v Atriu na Žižkově komorní sestavou hornového tria. Baborák se společně s Miroslavem Sekerou a Martinou Bačovou představí v romantickém programu.

Sobotní večer 23. dubna bude patřit baroku v podání Baborák Ensemble v kostele sv. Vavřince pod Petřínem. Zazní díla Michela Corretteho, Georga Philippa Telemanna, Antonia Vivaldiho a Jeana-Josepha Moureta.

Orquestrina Baborák (zdroj Baborák Ensemble)
Orquestrina Baborák (zdroj Baborák Ensemble)

Na bohatý zvuk Českého hornového sboru se mohou těšit posluchači 24. dubna v kostele sv. Anežky na Spořilově. Společně s varhaníkem Alešem Bártou provedou program složený převážně z renesančního a barokního období.

Závěrečný koncert se již tradičně bude odehrávat v odlehčenějších a modernějších žánrech v podání Baborak Orquestrina 29. května v Písecké bráně.

Baborák je přední český hornista, žák hornisty a pedagoga Bedřicha Tylšara a vítěz řady mezinárodních interpretačních soutěží. V letech 2002 až 2011 byl sólistou Berlínských filharmoniků. Je autorem mnoha televizních, rozhlasových a CD nahrávek. Založil vlastní hudební těleso Baborák Ensemble, mimoto spolupracuje s kvintetem Afflatus.

Je uměleckým vedoucím ansámblů Czech horn chorus, Prague Chamber Soloists a Czech Sinfonietta. Jako komorní hráč je pravidelně zván ke spolupráci s mimořádnými muzikanty a osobnostmi. Z jeho iniciativy vznikl festival Horn Fest Praha, který chce přispět k zachování tradice české hornové hry.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments