Hornistka Kateřina Javůrková je ve finále prestižní interpretační soutěže v Mnichově

Na letošním už pětašedesátém ročníku prestižní Mezinárodní interpretační soutěže v Mnichově (Internationaler Musikwettbewerb der ARD München) slaví úspěchy pětadvacetiletá hornistka České filharmonie Kateřina Javůrková, která postoupila až do samotného finále.

Kateřina Javůrková (zdroj katerinajavurkova.cz)
Kateřina Javůrková (zdroj katerinajavurkova.cz)

Do prvního kola se na základě nahrávky dostaly čtyři desítky nejlepších hornistů z celého světa. Kateřina Javůrková pak všemi třemi soutěžními koly úspěšně prošla až do finále, kde zbývají už jen čtyři soutěžící. Už zítra, tedy v neděli 11. září, si naše hornistka zahraje se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu ve finále, jehož přenos začíná v 16 hodin na webových stránkách soutěže zde.

Internationaler Musikwettbewerb der ARD (zdroj FB)
Internationaler Musikwettbewerb der ARD (zdroj FB)

„V prvním kole soutěže nás bylo přesně čtyřicet, nevím přesně poměr národností, do druhého kola nás postoupilo sedmnáct, z toho třeba pouze jeden Němec, to mě překvapilo. Jinak hodně Francouzi a Španělé. V semifinále už nás je jen šest, dva Francouzi, dva Španělé a Němec,“ řekla pro Prokoncert Kateřina Javůrková v průběhu soutěže.

Internationaler Musikwettbewerb der ARD München byla založena Bavorským rozhlasem v Mnichově v roce 1952 jako v té době největší interpretační soutěž svého druhu na světě. Úspěch v ní pomohl do světové top špičky řadě začínajících umělců, mezi finalisty této prestižní soutěže jen namátkou patří Natalia Gutman, Christoph Eschenbach, Mitsuko Uchida, Jessye Norman, Francisco Araiza či Thomas Quasthoff. Pořadatelé ohlašují soutěžní obory dva roky dopředu, účastníků jsou každoročně tři až čtyři stovky. Kateřině Javůrkové držíme palce!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat