Hostem festivalu Leoše Janáčka bude poprvé v historii Sinfonia Varsovia

Sinfonia Varsovia patří léta ke špičkovým evropským orchestrům. Letos bude toto uznávané polské hudební těleso poprvé v historii hostem Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Pro své jedinečné kvality byl orchestr vybrán pro Slovanský večer, který se odehraje zhruba v polovině festivalového dění, tedy 16. června, a to v Domě kultury města Ostravy.

Yaroslav Shemet (foto Karol Fatyga)
Yaroslav Shemet (foto Karol Fatyga)

„Na neuvěřitelnou a krutou agresi Ruska vůči Ukrajině, na válku, kterou nikdo v 21. století v Evropě nečekal, reaguje samozřejmě i náš festival. Program koncertu je zcela záměrně a speciálně vystavěn se silným odkazem k Ukrajině,“ říká ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Po skutečně tiché hudbě ukrajinského autora Valentina Silvestrova, která nás virtuálně a symbolicky provede ruinami Charkova a Mariupolu, se vydáme v symfonické básni Zygmunta Noskowského, polského současníka Antonína Dvořáka do širých rovin východního Polska. „Osudová“ symfonie Ludwiga van Beethovena, která má nadčasový a stále silný a době nepodléhající morální apel a humanitní rozměr, mimořádný večer uzavře.

Sinfonia Varsovia (foto Bartek Barczyk)
Sinfonia Varsovia (foto Bartek Barczyk)

Sinfonia Varsovia vystoupí pod vedením Yaroslava Shemeta. Teprve pětadvacetiletý polský dirigent ukrajinského původu (narodil se ve Lvově) patří mezi velké naděje mladé dirigentské generace. Pozvání ke speciálnímu festivalovému koncertu tak dostal především pro jeho dosavadní umělecké výsledky, ale ukrajinský původ mladého umělce dodává výjimečnému koncertu ještě další rozměr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments