Hoteliéři v Senátu prosadili možnost snížit autorské poplatky
Hoteliéři prosadili v Senátu možnost dohodnout snížení odváděných autorských poplatků podle využitelnosti lůžek. Návrh nyní posoudí Sněmovna, která podobnou snahu před měsícem odmítla. Proti byl dnes opětovně i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který slíbil věc řešit v rámci obsáhlejší novely autorského zákona. Parlament ji má projednat příští rok na jaře.
Senát začlenil úlevu pro hoteliéry do stručné novely, která má dobu ochrany autorských práv ke zvukovým nahrávkám kvůli směrnicím Evropské unie prodloužit z padesáti na sedmdesát let. Senátoři v této novele provedli rovněž tři desítky formulačních úprav kvůli souladu s platným autorským zákonem.
Zastánci zdůvodňovali úlevy tím, že nynější znění zákona nutí platit poplatky i sezonní hoteliéry v době, kdy jejich zařízení například v horských oblastech není v provozu. Mnozí se pozastavovali také nad paušálním stanovením poplatků. „Proč mám platit někomu, komu bych jinak nedal ani korunu,” dotázal se místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD).
Senátor ODS Jiří Oberfalzer uvedl, že přijatá úprava znamená kumulaci výhod pro hoteliéry. Neúspěšně navrhoval její zamítnutí nebo alespoň to, aby hoteliéři museli odvádět minimálně padesát procent autorských poplatků.
Původní vládní novela má podle Ministerstva kultury přispět k tomu, aby hudebníci a zpěváci mohli mít i v pozdním věku užitek ze svých raných nahrávek. Prodlužují se i práva nahrávacích společností, které ale budou muset protagonistům nahrávek poskytovat dodatečné odměny.Změnit se také má počítání doby ochrany práv u hudebních děl s textem, která vznikla pro společné užití. To je typické u skladeb populární hudby, oper nebo muzikálů. Znovu chráněn tak bude například skladatel Jaroslav Ježek v případě uvedení skladeb, které vytvořil ve spolupráci s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem. Sedmdesátiletá doba majetkové ochrany autorských práv trvá pro tvorbu Voskovce a Wericha až do roku 2050.
Novela se týká také takzvaných osiřelých děl a osiřelých zvukových záznamů, tedy takových, u nichž autor či jiný nositel práv je neznámý nebo není dohledatelný. Prospěch z nich budou mít instituce, které ve veřejném zájmu budou moci tyto záznamy digitalizovat a zpřístupňovat na internetu. Umožní se tím užití dosud blokovaných děl.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]