Houslista, skladatel, kněz. 340 let od narození Antonia Vivaldiho

Před tři sta čtyřiceti lety, 4. března 1678, se v italských Benátkách narodil věhlasný skladatel barokní hudby, houslista a dirigent Antonio Vivaldi. Jeho světoznámým a nejhranějším dílem je soubor čtyř houslových koncertů nazvaný Čtvero ročních dob. Své vrcholné dílo Antonio Vivaldi věnoval hraběti Václavu Morzinovi.

Antonio Vivaldi (zdroj commons.wikimedia.org)

Kromě intenzivního hudebního vzdělávání vystudoval Antonio Vivaldi teologii, v roce 1703 byl vysvěcen na kněze, ale pro vážné astma se záhy církevní dráhy vzdal. Pokračoval jako houslový a posléze koncertní mistr v benátském sirotčinci. Na vrcholu své kariéry dostával objednávky od šlechtických a královských dvorů po celé Evropě.

Antonio Vivaldi proslul hlavně instrumentálními skladbami, méně známá je jeho operní tvorba. Z tištěných libret je známo přes čtyřicet titulů, hudba se ale dochovala jen u poloviny z nich, protože se tehdy partitury opisovaly ručně. V říjnu 2010 byla například v národních archivech v Edinburghu objevena kopie původního rukopisu ztraceného Vivadiho flétnového koncertu. Podle odborníků koncert možná nikdy nezazněl na veřejnosti.

Vivaldiho hudba byla nesmírně populární také v Čechách. V roce 2008 se ve Španělském sále Pražského hradu uskutečnila světová novodobá premiéra Vivaldiho nalezené opery Argippo, která je jedním z Vivaldiho vrcholných děl a kterou pražské publikum poprvé slyšelo v roce 1730. Autor ji napsal pro Prahu a její provedení zde pravděpodobně i řídil.

Antonio Vivaldi zemřel ve Vídni 28. července 1741.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat