Hrdinové baletu budou létat nad jevištěm na lanech. V Národním divadle chystají Malou mořskou vílu

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně bude nastudování slavné pohádky Malá mořská víla ve zbrusu novém zpracování.  S choreografem Janem Kodetem ho připravuje režijní tandem SKUTR, tedy Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka, všichni tři jsou spoluautory libreta. Původní hudbu zkomponoval současný český skladatel Zbyněk Matějů, s Orchestrem Národního divadla ji studuje dirigent Andreas Sebastian Weiser. Baletní inscenace na motivy příběhu velké lásky a oběti bude mít premiéru 10. listopadu ve Stavovském divadle.

J. Kodet: Malá mořská víla - vizuál (zdroj FB Baletu ND)
J. Kodet: Malá mořská víla – vizuál (zdroj FB Baletu ND)

Na repertoáru Baletu Národního divadla bude tak po Sněhové královně, která měla premiéru na jaře, další známá pohádka. Od loňského prosince první česká scéna uvádí také nové nastudování vánoční pohádky Louskáček, tentokrát v choreografii šéfa baletu Petra Zusky. Pohádkou, i když s poněkud temnějšími prvky, je také Čarodějův učeň. Právě na taneční inscenaci na motivy lužickosrbské legendy z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století se před třemi lety setkali v Baletu Národního divadla poprvé spolu inscenátoři Malé mořské víly. Také v připravované inscenaci čeká na diváky nápaditá scéna, mimo jiné se dostanou do podmořské říše.

Aby evokoval pohyb bytostí obývajících moře pod vodní hladinou, nechává scénograf Jakub Kopecký hrdiny představení létat na lanech nad jevištěm. Díky létání totiž vznikne iluze plavání, potápění i utonutí. Tanečníci včetně obou představitelek hlavní role Aliny Nanu a Magdy Matějkové jsou donuceni k téměř kaskadérským kouskům – horolezecký sedák a adrenalinový pohyb v několikametrové výšce přeci jenom nepatří k běžným denním činnostem primabalerín, píše se v zářijovém bulletinu Baletu Národního divadla. Autorem návrhů kostýmů je Alexandra Grusková.

Pohádkový příběh o mořské panně, která se zamilovala do lidského prince, pro nějž se rozhodla stát člověkem, napsal Hans Christian Andersen v roce 1836. Do Malé mořské víly vetkl svou hlubokou touhu po lásce, ale i následnou marnost z toho, že se nikdo nedozví o tomto citu ani o následné oběti. Vypráví o tragické lásce mořské bytosti k pozemskému princi, pro nějž obětuje to nejcennější, co má – svůj hlas a život.

V českém prostředí je velmi oblíbená filmová pohádka režiséra Karla Kachyni, natočená v roce 1976, v hlavní roli s Miroslavou Šafránkovou. Hudbu k ní složil Zdeněk Liška a velkou roli v něm hraje výtvarná složka a nákladné kostýmy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat