Hubička – jedna z nejoblíbenějších českých oper se vrací do Plzně

Po více než dvaceti letech se na scéně plzeňského Velkého divadla opět objeví Smetanova opera Hubička, která společně s Prodanou nevěstou patří k nejhranějším autorovým operám. Uvedení nové inscenace v hudebním nastudování Jiřího Petrdlíka a v režii Magdaleny Švecové je pokračováním oslav Roku české hudby připomínající dvousetleté výroční narození Bedřicha Smetany, pro které si Divadlo J. K. Tyla nachystalo nabídku všech Smetanových oper. Premiéra Hubičky je naplánována na 27. dubna 2024, ústřední pár, Vendulku a Lukáše, ztvární Ivana Veberová a Richard Samek v alternaci s Michalem Bragagnolem.
Bedřich Smetana: Hubička, Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Richard Samek, Ivana Veberová (foto Martina Root)
Bedřich Smetana: Hubička, Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Richard Samek, Ivana Veberová (foto Martina Root)

Šestá opera Bedřicha Smetany byla jeho první spoluprací s Eliškou Krásnohorskou, která našla inspiraci pro libreto ve stejnojmenné povídce Karolíny Světlé. Světová premiéra se odehrála 7. listopadu 1876 v Prozatímním divadle v Praze. „Hubička je plná fantastické hudby, zvlášť když si uvědomíme, že Smetana tuto hudbu v životě neslyšel, protože celou Hubičku napsal, když už byl hluchý. Čím víc toto dílo studuji, tím víc se s každým taktem skláním před jeho genialitou,“ říká dirigent a šéf opery Jiří Petrdlík. Podle slov dramaturga Vojtěch Franka sám skladatel považoval Hubičku za svou do té doby nejzdařilejší operu. „Dramaturgická sevřenost díla a množství krásných lyrických míst mu mohou dát za pravdu,“ doplňuje Frank.

Děj opery se točí kolem hubičky, kterou Lukášovi Vendulka z úcty k jeho mrtvé ženě nechce dát dřív, než se stane jeho ženou. Děj sice není nijak komplikovaný, podstatnou roli v něm ale hraje promyšlená psychologie postav. „Hubička je o lidech, jejich síle i slabosti. Je o míjení na té nejkřehčí úrovni vztahů, o víře a důvěře, úctě i odvaze,“ vysvětluje Magdalena Švecová. „A i když nám může připadat, že hádat se o hubičku je přinejmenším úsměvné, rozhodně jsou zmíněné vztahy založené na skutečných prožitcích, které mohou mít mnohem hlubší kořeny, než se na první pohled jeví.“

Bedřich Smetana: Hubička, Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Richard Samek, Martin Bárta (foto Martina Root)
Bedřich Smetana: Hubička, Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Richard Samek, Martin Bárta (foto Martina Root)

Inscenace Magdaleny Švecové se scénografií a kostýmy Zuzany Přidalové evokuje život našich předků ve vsi v Podkrkonoší, kde křesťanské tradice soužijí s pohanskou pověrčivostí a kde si lidé na živobytí přivydělávají třeba i pašeráctvím. „S výtvarnicí Zuzanou Přidalovou vycházíme z přírodních, vizuálně příjemných materiálů, nejvýraznějším prvkem budou motivy modrotisku. Částečně jsme se inspirovaly v Jilemnici – Hubička se odehrává v podhůří, kde má modrotisk dodnes své místo,“ přibližuje vizuální stránku inscenace režisérka.

„Ještě nedávno patřila Smetanova Hubička k základním představením všech českých operních scén. Dnes je uváděna daleko méně, a proto s nadšením vítám znovu zařazení této opery v rámci Roku české hudby 2024 do repertoáru Divadla J. K. Tyla. Diváci se mohou těšit na krásnou hudbu a ztvárnění nefalšovaných lidských charakterů,“ říká radní města Plzně Eliška Bartáková.

V hlavní roli Vendulky se představí držitelka Ceny Thálie Ivana Veberová, Lukášem jí bude Richard Samek nebo Michal Bragagnolo. V dalších rolích vystoupí Pavel Klečka, Martin Bárta, Jakub Hliněnský, Jana Foff Tetourová, Jevhen Šokalo, Radka Sehnoutková, Marie Šimůnková, Petr Horák a Jan Ondráček.

Bedřich Smetana: Hubička, Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Pavel Klečka, Ivana Veberová, Jana Foff Tetourová (foto Martina Root)
Bedřich Smetana: Hubička, Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Pavel Klečka, Ivana Veberová, Jana Foff Tetourová (foto Martina Root)

Příležitost vidět v Plzni všechny Smetanovy opery měli diváci naposledy před čtyřiceti lety. DJKT uvádí Smetanovy opery ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě. Inscenace Prodaná nevěsta, Dalibor, Hubička a Čertova stěna v nastudování plzeňského operního souboru mohou diváci navštívit v průběhu roku několikrát, celou etapu uzavře ostravské divadlo, které v rámci epilogu Roku české hudby v lednu 2025 představí ve Velkém divadle Branibory v Čechách, Dvě vdovy a Tajemství. „Pomyslným vrcholem celého cyklu bude jediné galapředstavení slavnostní opery Libuše v lochotínském amfiteátru v rámci Noci s operou,“ doplňuje ředitel divadla Martin Otava. Viola – devátá nedokončená Smetanova opera zazněla v únoru na slavnostním koncertě V hudbě život Čechů. Nejmenší diváci se mohou seznámit s operní tvorbou Bedřicha Smetany návštěvou inscenace Prodáváme nevěstu, která se vrátí na Malou scénu 5. října 2024.

Bedřich Smetana: Hubička, Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Richard Samek, Pavel Klečka, Martin Bárta, Ivana Veberová, Jana Foff Tetourová, Kajetán – dětský sbor opery DJKT, sbor opery DJKT (foto Martina Root)
Bedřich Smetana: Hubička, Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Richard Samek, Pavel Klečka, Martin Bárta, Ivana Veberová, Jana Foff Tetourová, Kajetán – dětský sbor opery DJKT, sbor opery DJKT (foto Martina Root)

Bedřich Smetana: Hubička
Premiéra 27. dubna 2024
Nejbližší reprízy 3. a 14. května 2024
Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Velké divadlo

Inscenační tým
Libreto: Eliška Krásnohorská
Hudební nastudování: Jiří Petrdlík
Dirigent: Jiří Petrdlík / Jiří Štrunc
Režie: Magdalena Švecová
Výtvarnice scény a kostýmů: Zuzana Přidalová
Pohybová spolupráce: Kristýna Miškolciová
Dramaturgie: Vojtěch Frank
Sbormistr: Jakub Zicha
Sbormistryně dětského sboru: Anna Marie Lahodová
Hudební příprava: Maxim Averkiev, Martin Marek

Obsazení
Otec Paloucký: Pavel Klečka
Vendulka, jeho dcera: Ivana Veberová
Lukáš, mladý vdovec: Michal Bragagnolo / Richard Samek
Tomeš, švagr Lukášův: Martin Bárta / Jakub Hliněnský
Martinka, teta Vendulčina: Jana Foff Tetourová
Matouš, starý pašíř: Jevhen Šokalo
Barče, děvečka u Palouckých: Radka Sehnoutková / Marie Šimůnková
Strážník: Petr Horák / Jan Ondráček

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments