Hudba jako zbraň proti válce: Jdi, kam tě vítr zavane

Skladba „Jdi, kam tě vítr zavane“ zazní v premiéře tento pátek 5. července 2024 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze pod taktovkou Laury Jackson. Dílo objednala od ukrajinské skladatelky Iryny Aleksiychuk manažerka Neeta Helms, která spojuje nadaci Taki-Alsop pro rozvoj žen dirigentek a nadnárodní agenturu Classical Movements. Patnáctiminutové dílo budou letos a příští rok uvádět dirigentky zařazené do mentorského programu Marin Alsop. „Chtěla jsem, aby byla objednávka tohoto díla zadána ukrajinské skladatelce, protože je to to můj způsob, jak v této době Ukrajinu podpořit,“ uvedla Neeta Helms. Připravili jsme pro vás malý rozhovor s autorkou skladby Irynou Aleksiychuk.
Iryna Aleksiychuk (zdroj Iryna Aleksiychuk)
Iryna Aleksiychuk (zdroj Iryna Aleksiychuk)

Paní skladatelko, báseň Oleny Stepanenko Jdi, kam tě vítr zavane, kterou jste zhudebnila, je autobiografická dílo, která pojednává o děsivých událostech v Buči. Vy sama pracujete jako profesorka na kyjevské Národní hudební akademii. Musela jste kvůli válce Kyjev opustit? Jaké příběhy vyprávíte ve své skladbě Vy?
Ano, máte naprostou pravdu. Jedná se vlastně o autobiografické dílo. S počátkem ruské vojenské agrese proti mé zemi se můj život, stejně jako životy všech Ukrajinců, změnil tím nejstrašnějším a nejtragičtějším způsobem. Každý den okupanti bombardují naše města, každý den ztrácíme své přátele a blízké. Byla jsem donucena Kyjev opustit a začít nový život v cizí zemi prakticky od nuly, ale se svými studenty nadále pracuji online jako profesorka na katedře skladby Národní hudební akademie Ukrajiny.

Moje dílo je věnováno ukrajinským ženám, které navzdory všem hrůzám války neztrácejí odvahu, naději a víru v naše vítězství. Upřímně děkuji své drahé přítelkyni, talentované ukrajinské básnířce Oleně Stepanenko, která spolu se svým manželem a malým synem zažila všechny smrtelné hrůzy ruské okupace ve městě Buča, za to, že přežila a vytvořila neuvěřitelně silné verše, které mě inspirovaly k vytvoření této skladby. Olenina báseň se bude číst na koncertech pokaždé před provedením mého díla a bude lidem na celém světě znovu a znovu připomínat, že něco takového, co se nyní děje na Ukrajině, by se nemělo stát! Musíme všichni společně pracovat na zastavení této hrůzy, která dnes již reálně ohrožuje existenci celého lidstva.

Ale stejně jako Olena jsem pevně přesvědčen, že určitě zvítězíme a že „…není nic, co bychom nemohli překonat…“

Jaké bylo původně téma této objednávky? Byl to váš nápad, nebo to již zadal objednatel – nadace Marin Alsoppodpořit Ukrajinu? Bude toto dílo také provedeno stipendistkami Taki-Alsop Fellowship také v USA?
Jsem vděčná Marin Alsop, Neetě Helms, stejně jako Taki-Alsop Conducting Fellowship, Classical Movements a všem, kteří se podíleli na tomto neuvěřitelném uměleckém projektu! Pracují na nesmírně významném a složitém úkolu! Ani netušíte, jak moc pro mě znamená, že jsem byla jako skladatelka požádána, abych napsala tuto skladbu na objednávku.

Slyšet své skladby v podání nejlepších světových symfonických orchestrů pod vedením těch nejlepších dirigentek je pro každého skladatele obrovská pocta a tvůrčí štěstí! Jako Ukrajinka si jich však vážím ještě více za podporu Ukrajiny v našem boji proti ruskému agresorovi a okupantovi. Díky tomuto projektu bude ukrajinská hudba a poezie se díky tomuto úsilí stanou mezinárodně známými.

Umožnily vám okolnosti konfliktu setkávat se s více lidmi za hranicemi vaší země? Hraje se vaše hudba nyní na mezinárodní scéně častěji než dříve?
Po začátku ruské invaze na Ukrajinu se celosvětově zvýšil zájem o ukrajinskou kulturu. Jako ukrajinská skladatelka to mohu potvrdit, protože jsem začala dostávat mnohem více objednávek na skladby a partitury. V současné době se moje hudba hraje v mnoha zemích po celém světě. Jsem lidem za tuto podporu velmi vděčná.

Mezi nejvýznamnější patří zakázky pro American Choral Directors Association pro 2023 National High School SSAA Honor Choir (dirigentka Pearl Shangkuan), “Sing for Ukraine” Consortium 2022 (10 předních amerických sborů), Art Renaissance Initiative by Michel Sarda & Scott Youngs, Singakademie Dresden (dirigent Michael Käppler), švýcarsko-italské sdružení Gruppo Vocale Cantemus (umělecký ředitel Davide Fior) a další.

Těším se na svou premiéru na Prague Summer Nights: Hudebním festivalu mladých umělců. Do Prahy se moc chci podívat, protože Praha je rodištěm babičky mého manžela, klavíristy Jurije Kota. Kromě toho jsou mi Česká republika a Slovensko velmi blízké, protože můj bratr, Dr. Oleksandr Aleksiychuk, žil a pracoval v Bratislavě více než 30 let. Bohužel, brzy po začátku války nečekaně zemřel, protože jeho srdce neuneslo obavy, které měl o mě a o maminku, jež zůstala na Ukrajině, a o naši zemi. Docela dobře rozumím slovenskému i českému jazyku. A chci vám říct česky: „Moc vám děkuji za tuto příležitost, uvidíme se na festivalu!“

Iryna Aleksiychuk (zdroj Iryna Aleksiychuk)
Iryna Aleksiychuk (zdroj Iryna Aleksiychuk)

Americká premiéra Jdi, kam tě vítr zavane bude následovat letos 13. července na festivalu Ravinia pod vedením Marin Alsop. Skladba bude dále provedena 13. a 14 března 2025 v Opera National de Lorraine (dirigentka Marta Gardolińska), 12. a 13 dubna 2024 ji zahraje Reno Philharmonic (dirigentka Laura Jackson) a 18. května 2025 ji provede pod vedením Rebeccy Tong Jakarta Simfonia Orchestra.

Dirigentka Marin Alsop, zakladatelka TACF, vyjádřila své poděkování Neetě Helms a Classical Movements za objednávku této skladby: „Jistě, uvedení nového díla je významné, ale možná ještě významnější jsou následná provedení. Jsme nadšeni, že se nám je podařilo objednat na sezónu 2024-2025. Jelikož Iryna čerpá inspiraci ze svého srdce, jsem si jistá, že její skladba osloví jak publikum, tak orchestry. Doufáme, že v budoucnu nás čeká ještě mnoho dalších provedení.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments