Hudba nového milénia v Banské Bystrici: Doktorandská konference otevírá nové horizonty

Fakulta múzických umění Akademie umění v Banské Bystrici zve na 5. ročník Doktorandské konference s tématem Hudba nového milénia – 25 let tvorby hudebních skladatelů, která se uskuteční ve čtvrtek 27. března 2025 od 9:00 hodin v koncertním sále Fakulty múzických umění.
Marián Lapšanský (zdroj Slovenská filharmonie)
Marián Lapšanský (zdroj Slovenská filharmonie)

Záruku odborné úrovně této akademické události poskytuje klavírní virtuos a profesor Marián Lapšanský, jenž k poslání konference uvedl: “Konference chce ukázat, že interpretační umění je vysoce tvůrčí, nenahraditelné a jedinečné. A jako každé umění nevzniká vždy snadno.”

Také letos nabídne konference doktorandům – interpretům, skladatelům a dirigentům FMU AU – prostor pro prezentaci projektů zaměřených na problematiku jejich interpretačního oboru. Poprvé byli ke spolupráci přizváni také studenti Hudební a taneční fakulty VŠMU, čímž se otevírají nové možnosti užšího propojení uměleckých vysokých škol.

Pozvání na konferenci přijali i hosté z Prahy – česká skladatelka Sylvie Bodorová a její manžel Jiří Štilec, muzikolog a pedagog pražské HAMU. Profesor Jiří Štilec vystoupí v 12:00 hodin s přednáškou Proměny hudebního průmyslu. Závěr konference bude patřit v 18:00 hodin předkoncertnímu setkání se Sylvií Bodorovou a ve 19:00 hodin pak Koncertu komorní tvorby, kde v podání doktorandů zazní skladby této české autorky.

K termínu konference vychází druhý sborník vybraných příspěvků z 3. a 4. ročníku konference, věnovaných tématům Slovenská hudba a Rok české hudby.

“Banskobystrická doktorandská konference FMU se v domácím akademickém prostředí stává průkopníkem a zároveň unikátním prostorem, kde si hudební interpret může v diskusní konfrontaci vyjasnit a teoreticky dotvořit pohled na svou uměleckou tvorbu. Toto pozoruhodné konferenční setkání je navíc streamováno, takže jednotlivé příspěvky jsou v přímém přenosu (a později i v archivních záznamech) zpřístupněny odborné i širší veřejnosti, čímž efektivně odkrývají zákulisí interpretační práce. Není pochyb o tom, že takováto novátorská iniciativa, která reflektuje interpretační výklad hudebních děl z pohledu samotných umělců, je pro naše umělecké školství nesmírně důležitá. Právě ona vytváří pevný odborný kontext a teoretické zázemí pro vznik fundovaných, umělecky přesvědčivých a jasně artikulovaných interpretačních výpovědí,” píše v úvodu druhého sborníku muzikolog Ivan Marton.

Záštitu nad konferencí převzal generální ředitel Slovenské filharmonie Marián Turner.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře