Hudba umlká po celém světě: Nouzový stav kvůli epidemii koronaviru

Z důvodů opatření proti šíření epidemie nového typu koronaviru se ruší koncerty, představení a kulturní akce po celém světě. Po čtvrtku 12. března 2020 se přerušuje činnost kulturních institucí v perspektivě celého měsíce.
Carnegie Hall (archiv OP)

Starosta města New York Bill de Blasio vyhlásil 12. března 2020 stav nouze kvůli nákaze koronavirem. Koncertní sály, operní i divadelní domy jsou proto od čtvrtečních 17:00 hodin místního času (22:00 SEČ) uzavřeny na dobu jednoho měsíce. To se mimo jiné týká i všech 41 divadel na Broadwayi. Koncertní síň Carnegie Hall (CH), Newyorská filharmonie (NYP) či Metropolitní opera (MET) či oznámily přerušení činnosti již dříve.

Vedení CH ve čtvrtek 12. března uvedlo: „V zájmu zdraví a bezpečí veřejnosti, umělců a zaměstnanců bude Carnegie Hall uzavřena pro všechny druhy veřejných událostí a programů až do konce března, s platností ode dnešní půlnoci, ve snaze zabránit šíření nového koronaviru (COVID-19).“

NYP taktéž vydala prohlášení o zrušení všech koncertů do konce března a navracení vstupného. „Toto je rychle vyvíjející se situace, a proto budeme informovat o dalším postupu, jakmile obdržíme nové informace. Jako vždy, bezpečí našich návštěvníků, hudebníků a zaměstnanců je naší nejvyšší prioritou,“ uvedlo vedení NYP.

MET uvedla „Bezpečí našich diváků a zaměstnanců je naší nejvyšší prioritou, proto zrušením našich představení následujeme nařízení našeho města, státu a federálních státních činitelů, stejně jako doporučení Ministerstva zdravotnictví a Centra pro kontrolu nemocí.“ Zároveň automaticky navrací vstupné na zákaznické účty diváků MET. Tím pádem se bohužel ruší i sobotní přenosy inscenace Bludného Holanďana do světových kin.

Uzavřen veřejnosti byl i koncertní sál Bostonské filharmonie, která již v únoru z důvodu epidemie zrušila své turné do Hongkongu, Šanghaje, Taipei a Soulu.

Salzburský velikonoční festival byl s konečnou platností zcela zrušen. „Dozorčí rada oznámila své rozhodnutí ve čtvrtek 12. března,“ uvedl festival. „Salzburský velikonoční festival měl zahájit 4. dubna 2020 hlavní produkcí, operou Don Carlos Giuseppe Verdiho. Letos byla na programu také komorní opera La piccola Cubana Hanse Wernera Henzeho a řada koncertů. Zákaz událostí uvnitř veřejných budov s více než 100 účastníky, nařízený rakouskou vládou, končí 3. dubna 2020, pravděpodobné však dojde k prodloužení kvůli rostoucímu počtu infekcí virem.“

Na rozdíl od Salzburku, festival v Baden-Badenu stále doufá v pozitivní vývoj celé situace a událost prozatím nezrušil. Curyšskou Tonhalle uzavřeli na tři týdny poté, co byl jeden z hudebníků orchestru diagnostikován koronavirem.

Ve Finsku byly zrušeny všechny veřejné akce přesahující 500 účastníků do konce května 2020. Holandsko zrušilo události s účastí větší, než 100 lidí, zatím do 1. dubna 2020.

Také André Rieu a jeho Johann Strauss Orchestra předčasně ukončili své turné po Americe. Po posledním koncertě ve městě Tampa a středečním projevu prezidenta USA Donalda Trumpa, Rieu zrušil zbytek vystoupení v Sunrise, Orlandu, Atlantě, Phoenix, San Diegu, Las Vegas, Anaheimu a Oaklandu. Bylo prodáno více než 70.000 vstupenek a již nyní se hledá nový termín vystoupení v Americe. Nyní se orchestr potýká se zařizováním cesty zpět do Holandska.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat