Hudba věnovaná řekám zahájila desátý ročník znojemské přehlídky

Symfonický koncert sestavený ze skladeb věnovaných řekám dnes zahájil desátý ročník Hudebního festivalu Znojmo. Zatímco Vltava Bedřicha Smetany a Dunaj Leoše Janáčka patří k základům českého klasického repertoáru, přibližně patnáctiminutová symfonická báseň Morava dnes zazněla ve světové premiéře. Pro festival ji složil Vladimír Franz. Zahajovací koncert letos pořadatelé zasadili do jízdárny kláštera Louka a pozvali si na něj Filharmonii Brno se šéfdirigentem Aleksandrem Markovičem. Kromě Vltavy, Dunaje a Moravy zařadili na program také Houslový koncert a moll Antonína Dvořáka. Jako sólista se představil Pavel Šporcl, dlouholetý patron přehlídky.

Na symfonické básni Morava pracoval Franz podle dramaturga Romana Válka několik let. Skladba má čtyři části. Autor využil i některé nástroje, které v symfonické hudbě nejsou “doma” – například cimbál a elektrickou kytaru. Zajímavostí je také využití plastových barelů.

Zahajovací koncert festivalu řadí pořadatelé k vrcholům přehlídky, jež potrvá do 27. července. Návštěvníky lákají také na Šporclův sólový koncert My Violin Legends, oblíbené polské hudební komiky MozART Group a komediální operu Platée, která vzniká přímo ve festivalové produkci.

Autorem opery Platée je Francouz Jean-Philippe Rameau, od jehož úmrtí letos uplyne dvě stě padesát let. Inscenaci, v níž se antické mýty potkají se současností, nastuduje francouzská režisérka Constance Larrieuová, hlavní roli ztvární její krajan Jean-Francois Lombard. Premiéra je 24. července.

Znojemský festival má tradičně bohatý doprovodný program, který tvoří různé vinařské akce, ale také vyhrávání v ulicích, slavnostní průvod, karneval a výpravy do okolí města. Podrobnosti najdou zájemci na webových stránkách www.hudbaznojmo.cz.

Foto Anna Vavríková, MAFRA

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na