Hudbou ke zdraví

  1. 1
  2. 2

Sezení u nástroje je vůbec téma par excelence. Před necelými deseti lety jsme se s mou tehdejší přítelkyní, nyní mou ženou, rozhodli, že si uděláme výlet do Budapešti. Z Vídně na kole! Bláznivým rozhodnutím by člověk neměl pokaždé bránit a tak jsme se v létě toho roku ocitli ve Vídni na kolech, bez zkušeností a bez představy, jak by takový cyklovýlet měl vypadat. Někdy v půli cesty se dostavil výsledek našeho bažantství – v zádech se mi ozvala taková bolest, že jsem musel sesednout z kola. Tehdy jsem ještě netušil, že bolest mne bude provázet několik let a že vystřídám desítky profesionálů, abych vůbec zjistil, co se přihodilo. Navštívil jsem dokonce i šarlatánku, která mé problémy chtěla řešit přes tajemné byliny a zmáčknutí určité kombinace míst na chodidle. Více či méně se však všichni shodovali, že nejlepším řešením je celkové zlepšení držení těla, především posílení svalů zádových. V Berlíně jsem například dostal cenné rady, jak správně sedět na židli – kolena mají býti vždy níže než kyčle, stehna mají mít vždy alespoň mírný spád. Jaká jednoduchá věc a jak mi změnila život! Snad od všech mých přátel jsem dostal doporučení praktikovat cvik zvaný kočičí hřbet. Jednoduchý ranní cvik, který zpříjemní celý den.

K tématu zdraví se dají napsat tisíce věcí, avšak tento článek jsem psal především ze dvou důvodů. Důvod první – není nic špatného na odřeknutí koncertu ze zdravotních či rodinných důvodů. Zdraví a rodina jsou na prvním místě a žádný kariérní postup by je neměl ohrozit. Důvod druhý – málo se mluví o zdravotním stavu hudebníků. Kapitola sama pro sebe je sluch, o který hudebník může postupně přijít, pokud jej dostatečně nechrání. Ale také jen fakt, že občasná bolest ruky či zad se bere při výkonu hudby jako samozřejmost, není v pořádku. Je třeba najít si vlastní zdravou cestu, což však může obnášet roky a roky hledání. Já sám se ideálnímu stavu teprve blížím.

Rád bych ještě zmínil, že mám velký respekt ke všem muzikantům, kteří se museli potýkat s nemocemi či úrazy mnohem závažnějšími, než které zde byly zmíněny. A mám také obdiv ke všem čtenářům, kteří svým pohledem doputovali až sem a přeji nejen jim hodně štěstí a zdraví!

Foto archiv autora 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat