Hudbou proti střelám. Iva Bittová a Čikori

Letošní ročník festivalu Lípa Musica spěje ke svému závěrečnému koncertu. Ještě předtím ale uvedl v pondělí v Městském divadle v Jablonci nad Nisou Ivu Bittovou, kterou v programu nazvaném At Home doprovodilo seskupení Čikori. Po letech, kdy byli posluchači u zpěvačky a houslistky Ivy Bittové uvyklí ponejvíce sólovým projektům, je doprovodná kapela Čikori milým zpestřením a zároveň návratem k hudebním kořenům Bittové a Vladimíra Václavka, které spolu pojí dlouholetá spolupráce počínající u kapely Dunaj a pokračující přes Bílé Inferno do současnosti.

Iva Bittová & Čikori (Lublin 2015 - foto Maciej Rukasz)
Iva Bittová & Čikori (Lublin 2015 – foto Maciej Rukasz)

V té skupina společně s kontrabasistou Jaromírem Honzákem, onehdy taktéž členem kapely Dunaj, a vynikajícím trumpetistou Oskarem Törökem, zvýraznila jazzový nádech, jež hudbě přidal na rytmičnosti i linkové meditativnosti. Díky tomu byla zjemněna, nikoli na úkor čehokoliv, i expresivita Ivy Bittové. Kompaktní výsledek byl jemný a náležitě intenzivní.
Program koncertu At Home obsahoval starší i novější kusy, které by skupina Čikori měla vydat za několik měsíců na stejnojmenné nahrávce. Jak ale v úvodu poznamenala Iva Bittová, ve stínu víkendových pařížských událostí jí před jabloneckým koncertem příliš do zpěvu nebylo, a proto program obsahoval řadu improvizací, jež se odkazovaly k nesmyslné tragédii a vnášely do atmosféry sálu fatální otázky. Zejména v úvodu koncertu byl tak večer pásmem hudební terapie, niterné meditace s širokoúhlým záběrem. Instrumentálně hudebníci naplno využili dokonalé souhry, k níž se dopracovali po celé řadě společných koncertů letošní sezony.

Iva Bittová & Čikori (Lublin 2015 - foto Maciej Rukasz)
Iva Bittová & Čikori (Lublin 2015 – foto Maciej Rukasz)

Druhá polovina koncertu již přinesla odlehčenější témata a také celou řadu starých písní z období Dunaje nebo projektu Bílého Inferna, z něhož program asi nemohl nepřinést Uspávanku. V této části večera působila Iva Bittová velmi uvolněně a veseleji. Živelně na houslích vyluzovala flažolety, jejichž ozvěnu pronásledovala svým hlasem, jemným a přitom přesvědčivě zprostředkujícím různé polohy a odstíny.

Iva Bittová & Čikori (Lublin 2015 - foto Maciej Rukasz)
Iva Bittová & Čikori (Lublin 2015 – foto Maciej Rukasz)

Hudební doprovod kytary a kontrabasu byl bezchybný a velmi atmosférický. Atmosféře v divadle napomohla také trubka Oskara Töröka, jež publiku nabídla další velmi bohatou vyprávěcí linku. Jeho svým způsobem truffazovská trubka, zde však nepodpořená tanečními beaty, se k příběhu Čikori dokázala připojit vlastními peripetiemi. Vyprávěla je však nenásilně, bez rázu a sebestřednosti, nýbrž ve vzájemnosti s ostatními interprety.

Pokud byla řeč o beatu, je až obdivuhodné, nakolik si Čikori vystačí bez něj. Nepřizpůsobuje se mu, naopak vytváří vlastní rytmický kód, který však je pro hluboký a bohatý výraz sdělení obecenstvu srozumitelný. Doprovod kapely, jak bylo řečeno v úvodu, Ivě Bittové velmi slušel. Její exprese není kapelou ředěná, nýbrž podpořená, působí tak kompletněji a méně syrově. Kapela Čikori dává Ivě Bittové pevné a klidné zázemí, pocit jistoty, svobody a pohodlí. Sólová Bittová uchvacuje hlavně alternativně smýšlející a hledající publikum. S kapelou Čikori za zády může Iva Bittová po scénách alternativních či klasických směle vstoupit do vod svobodné jazzové republiky.

Iva Bittová & Čikori (Lublin 2015 - foto Maciej Rukasz)
Iva Bittová & Čikori (Lublin 2015 – foto Maciej Rukasz)

Kromě intimní radosti měl ale koncert jeden hlavní smutný podtitul, ke kterému program znovu dospěl ve svém závěru. V závěrečné písni se ve verších „Někdy se střely v dešti ztratí, některé střely prostě vraždí…“ znovu vrátila nevyřčená otázka po důvodech nesmyslného primitivního vraždění, jehož oběťmi se stali návštěvníci jiného koncertu v Paříži, jehož oběťmi se stali a stávají nevinní lidé kdekoliv na světě.

Hodnocení autora recenze: 95 %

Lípa Musica 2015
At home
Iva Bittová (housle)
Čikori
16. listopadu 2015 Městské divadlo Jablonec nad Nisou

www.lipamusica.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - At home -I.Bittová & Čikori (Lípa Musica 16.11.2015)

[yasr_visitor_votes postid="192082" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments