Hudebně-literární večer Děkujeme! v Goethe-Institutu vzdá hold odvaze odpůrců nacismu

Ve středu 28. května 2025 se od 19:00 hodin v pražském Goethe-Institutu uskuteční výjimečný večer s názvem Děkujeme!, který připomene silné příběhy českých i německých osobností – hudebníků, spisovatelů, politiků a šlechticů, které spojoval odpor vůči nacistickému režimu.
Ladislav Horák (zdroj Ladislav Horák)
Ladislav Horák (zdroj Ladislav Horák)

„Večer připomene nejen 80. výročí konce druhé světové války, ale i trvalý význam lidské statečnosti a svobody,“ říká Ladislav Horák, který toho večera bude hrát na akordeon. „Náš program reflektujte těžké období českých dějin a zároveň je symbolickým poděkováním vybraným osobnostem, které musely čelit nacismu, například Karlu Čapkovi, Václavu Talichovi, Zdeňku Bořkovi Dohalskému či Helmuthu Jamesi von Moltke“ dodává Horák.

Průvodcem večera, který potrvá zhruba hodinu, bude historik Zdeněk Hazdra. Můžeme se těšit na poezii Josefa Kainara a mimo jiné i na působivou Zřícenou katedrálu Václava Trojana, inspirovanou ruinami katedrály Nejsvětější Trojice v Drážďanech. Sólistka Národního divadla Sylva Čmugrová přednese Ave Maria Williama Gomeze, chybět nebudou Cigánské melodie Antonína Dvořáka ani výběr z Národních písní. Emocionálním vrcholem večera bude zajisté skladba E. F. Buriana My mrtví žalujem, napsaná na slova neznámé ženy popravené v Birkenau. Ve světové premiéře zazní nové dílo Terra Silentium, ort. 94, které speciálně pro tuto příležitost zkomponoval německý skladatel Philipp Ortmeier. Ten se koncertu osobně zúčastní.

„A v neposlední řadě si všimneme i Thomase Manna. V letošním roce si připomínáme 150. výročí jeho narození, což je pro Goethe-Institut mimo jiné šancí k vyprávění celé řady mannovských příběhů. Třeba toho o spisovateli a pozdním demokratovi, který se stal rozhodným odpůrcem nacismu – a mimochodem i československým občanem,“ dodává ředitelka Goethe-Institutu Anaïs Boelicke.

Hudebně-literární program Děkujeme! vznikl ve spolupráci s festivalem Talichův Beroun, Nadací Život umělce, Ochranným svazem autorským, Spolkem Adalberta Stiftera a Goethe-Institutem.

Po pražské premiéře se projekt díky podpoře Spolku Adalberta Stiftera představí i v Mnichově.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře