Hudebně-literární večer Děkujeme! v Goethe-Institutu vzdá hold odvaze odpůrců nacismu

Ve středu 28. května 2025 se od 19:00 hodin v pražském Goethe-Institutu uskuteční výjimečný večer s názvem Děkujeme!, který připomene silné příběhy českých i německých osobností – hudebníků, spisovatelů, politiků a šlechticů, které spojoval odpor vůči nacistickému režimu.
Ladislav Horák (foto se souhlasem Ladislava Horáka)
Ladislav Horák (foto se souhlasem Ladislava Horáka)

„Večer připomene nejen 80. výročí konce druhé světové války, ale i trvalý význam lidské statečnosti a svobody,“ říká Ladislav Horák, který toho večera bude hrát na akordeon. „Náš program reflektujte těžké období českých dějin a zároveň je symbolickým poděkováním vybraným osobnostem, které musely čelit nacismu, například Karlu Čapkovi, Václavu Talichovi, Zdeňku Bořkovi Dohalskému či Helmuthu Jamesi von Moltke“ dodává Horák.

O+
18_LSSH_2025_banner_600x100_OPERA

Průvodcem večera, který potrvá zhruba hodinu, bude historik Zdeněk Hazdra. Můžeme se těšit na poezii Josefa Kainara a mimo jiné i na působivou Zřícenou katedrálu Václava Trojana, inspirovanou ruinami katedrály Nejsvětější Trojice v Drážďanech. Sólistka Národního divadla Sylva Čmugrová přednese Ave Maria Williama Gomeze, chybět nebudou Cigánské melodie Antonína Dvořáka ani výběr z Národních písní. Emocionálním vrcholem večera bude zajisté skladba E. F. Buriana My mrtví žalujem, napsaná na slova neznámé ženy popravené v Birkenau. Ve světové premiéře zazní nové dílo Terra Silentium, ort. 94, které speciálně pro tuto příležitost zkomponoval německý skladatel Philipp Ortmeier. Ten se koncertu osobně zúčastní.

„A v neposlední řadě si všimneme i Thomase Manna. V letošním roce si připomínáme 150. výročí jeho narození, což je pro Goethe-Institut mimo jiné šancí k vyprávění celé řady mannovských příběhů. Třeba toho o spisovateli a pozdním demokratovi, který se stal rozhodným odpůrcem nacismu – a mimochodem i československým občanem,“ dodává ředitelka Goethe-Institutu Anaïs Boelicke.

Hudebně-literární program Děkujeme! vznikl ve spolupráci s festivalem Talichův Beroun, Nadací Život umělce, Ochranným svazem autorským, Spolkem Adalberta Stiftera a Goethe-Institutem.

Po pražské premiéře se projekt díky podpoře Spolku Adalberta Stiftera představí i v Mnichově.

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře