Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram: Jarní svátky hudby v příbramském regionu už po pětapadesáté

Antonín Dvořák, který byl s nadšením vítán kdekoliv, kam přijel, a jehož hudba doslova nezná hranic, považoval kraj kolem Vysoké u Příbrami za místo svému srdci nejbližší. A také většinu děl, vzniklých v posledních dvaceti letech jeho života, napsal právě na Vysoké, inspirován často právě okolní krajinou a vycházkami do přírody nebo do blízké Příbrami.
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram 2022: Zahajovací koncert, Česká filharmonie (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram 2022: Zahajovací koncert, Česká filharmonie (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)

Tak, jak je Antonín Dvořák spjatý s příbramským regionem, je s ním spjatý i festival, který již dlouhá desetiletí nese jeho jméno – Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram.

Hudební festival Antonína Dvořáka se může pyšnit mnohaletou tradicí, během níž se jeho organizátorům podařilo etablovat jej mezi kulturní akce vysoké úrovně a v místech svého konání i prvořadého významu. Vznikl roku 1969 z iniciativy Společnosti Antonína Dvořáka  a Okresního kulturního střediska v Příbrami, kterým tehdy přislíbilo finanční podporu Ministerstvo kultury. A podpora to nebyla nikterak malá, protože tehdy umožňovala zvát i takové orchestry jakými jsou např. Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK či Slovenská filharmonie. Na festivalu v těchto letech však nechyběla ani celá řada vynikajících těles ze zahraničí. Příbramští se tak mohli stát svědky špičkových výkonů např. Leningradské filharmonie, Moskevské státní filharmonie, Varšavské státní filharmonie nebo Royal Philharmonic Orchestra London s dirigenty Markem Emlerem, Charlesem Grovesem, Arvidem Jansonsem a Dimitrijem Kitajenkem. Po roce 1989 však došlo podobně jako v celé kulturní sféře i zde k významným organizačním změnám, jejichž příčinou byly změny zákonů v oblasti kultury a také výrazně ponížená finanční podpora kultury. Mezi lety 1990 a 2015 naštěstí převzalo organizaci festivalu město Příbram a pomohlo tak festivalu nejen přežít kritické roky, ale nadále reprezentovat město velmi kvalitní hudební nabídkou.

V roce 2015 vznikla na základě transformace festivalu a jeho osamostatnění nezisková organizace – Ústav Dvořákovo Příbramsko. Podle dohody se stávajícím pořadatelem festivalu – městem Příbram – došlo k převzetí aktivit spojených s realizací Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram (HFAD), a to jak v rámci činností spojených s realizací festivalu, tak i mimo něj. Kontinuita Dvořákova Příbramska s Hudebním festivalem Antonína Dvořáka Příbram (HFAD) byla dána nejen osobou geniálního skladatele a obsahovým zaměřením HFAD, ale též propagátory hudebního odkazu Antonína Dvořáka, tedy osobou dosavadní programové ředitelky HFAD a nyní i ředitelky Ústavu, Mgr. Albíny Houškové a zejména v roce 2017 zesnulého Antonína Dvořáka III. (vnuka Antonína Dvořáka), který byl předsedou správní rady.

Indi Stivín (zdroj Indi Stivín)
Indi Stivín (zdroj Indi Stivín)

V následujících čtyřech letech – do vypuknutí pandemie COVID19 – se organizátorům podařilo díky změně v celkové koncepci festivalu, dramaturgii i propagaci, dosáhnout 200% zvýšení návštěvnosti. Základní programová linie festivalu je tvořena cca 15 koncerty, v jejichž programu se vedle děl A. Dvořáka objevují jak skladby mistrů 18. a 19. stol., tak skladby současných skladatelů (20. a 21. stol.), přičemž koncerty jsou situovány na velmi atraktivní místa regionu. Koncertní řadu doplňuje také velké množství doprovodných akcí, které festival každoročně doplňuje o nové a zajímavé projekty.

Letošní, již 55. ročník festivalu, se svojí koncepcí hlásí k Roku české hudby, ve kterém rezonují oslavy „kulatých“ výročí řady českých skladatelů v čele s Bedřichem Smetanou a Antonínem Dvořákem. Programová skladba je ale velice pestrá a zahrnuje díla českých i světových autorů od doby baroka až po současnost.

Na programu festivalu, který probíhá od 25. dubna do 4. června 2024, je šestnáct klasických koncertů, vč. benefičního koncertu pro vilu Rusalku, dvě operní představení, určená dětskému publiku a tradiční Den s AD, celodenní projekt kombinující koncertní vystoupení na nejrůznějších místech Příbrami s edukativními programy pro děti a mládež. Součástí festivalu je rovněž 9. ročník kompoziční soutěže pro skladatele do 40 let, 8. ročník výtvarné soutěže pro žáky prvního stupně ZŠ, velká poznávací hra na téma Roku české hudby a druhý ročník interpretačního semináře, letos s klavíristou Lukášem Klánským.

Na zahajovací koncert v podání unikátního orchestru Česká Sinfonietta, který pod taktovkou Radka Baboráka přednese mimo jiné několik částí Smetanovy Mé vlasti, naváže celá plejáda renomovaných umělců a ansámblů: varhanice Katta, violistka Kristina Fialová, kontrabasista Indi Stivín, houslista Josef Špaček, klavírista Miroslav Sekera, klarinetistka Anna Paulová, harfistka Hedvika Mousa Bacha a řada dalších. Z Holandska zavítá do Příbrami osmdesátičlenný dechový orchestr, z Drážďan filharmonický sbor, z Vídně pak vynikající klavírní kvarteto Wiener Klavier Quartett. Ozdobou zahajovacího koncertu bude i přední slovenská sopranistka Eva Hornyáková.

Atraktivita festivalu vedle vynikajících interpretů spočívá i ve výběru míst, kde koncert probíhají. Vedle tradičních sálů, jakými je Divadlo A. Dvořáka Příbram, Zrcadlový sál zámku Dobříš nebo Galerie Františka Drtikola se sálem, ve kterém trávil kdysi čas Arnošt z Pardubic, návštěvníci zavítají třeba do nově zrekonstruované industriální budovy huti Barbora v Jincích, Špejcharu v Hvožďanech nebo v rámci piknikového koncertu na nádvoří Svaté Hory. Samozřejmostí jsou místa úzce spojená s životem A. Dvořáka: vila Rusalka a Památník A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie v blízkém Třebsku, kam Mistr chodil pěšky z vily Rusalky hrát na varhany.  

Eva Hornyáková (Michal Jakubec)
Eva Hornyáková (Michal Jakubec)

Ideální příležitost pro milovníky klasické hudby, jak ve společnosti vynikajících umělců poznat architektonické i historické skvosty Příbramska. A pro ty, kteří rádi poznávají kraj ve společnosti mladších dětí připravil festival i speciální geocachingovou hru, ve které nejen poznají Příbram a její okolí, ale také si připomenou většinu skladatelů – jubilantů Roku české hudby.

Detailní informace k jednotlivým koncertům naleznou zájemci na stránkách festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments