Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram představuje svůj 56. ročník
Festival zahájí pod taktovkou Markuse Poschnera jeden z proslulých evropských orchestrů – Dresdner Philharmonie se sólistkou, světově uznávanou houslistkou Antje Weithaas. V jejich podání zazní Schumannův Houslový koncert d-moll a Brahmsova Symfonie č. 2 D-dur.
Německou barokní hudbu reprezentuje koncert nazvaný Sólo pro krále, v němž se představí přední česká flétnistka Jana Semerádová spolu se členy souboru Collegium Marianum. Naopak německé hudbě století minulého, zosobněné písněmi Kurta Weilla, bude patřit tradiční open air koncert v Galerii L. Kuby v Březnici, kde vystoupí Teresa Trnková v doprovodu Petra Ožany.
Rakouské ozvěny budou rezonovat v koncertu Atalante Quartettu tvořeného absolventy univerzit ve Vídni a Salcburku a dále ve dvou pořadech věnovaných W. A. Mozartovi: Mozartových dopisech s V. Šípovou, M. Maškem a A. Polívkovou a následně v Projektu Don G v podání Irvina Venyše a Clarimonia Ensemble.
Skladby rakouských i německých skladatelů v kombinaci s díly A. Dvořáka i dalších skladatelů od doby baroka až po současnost zazní v rámci festivalu v podání řady vynikajících umělců: mladého klavírního virtuose Jana Čmejly, který přednese ve světové premiéře vítěznou skladbu 9. ročníku kompoziční soutěže pořádané festivalem – klavírní cyklus Martina Kux-Krále Zámecká prohlídka, vynikajícího sboru Martinů Voices, virtuosního Alma Ansámblu, lucemburské flétnistky Päivi Kauffmann, Českého filharmonického kvarteta, které oslaví na festivalu 25 let svého trvání či jejich kolegů ze žesťové sekce České filharmonie: Sdružení hlubokých žesťů ČF. Na koncertě laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka se publiku představí Magdalena Rovenská spolu s Eduardem Kácalem.
Již tradiční významnou událostí festivalu je Benefiční koncert, který se koná vždy 1. května, v den, kdy si připomínáme úmrtí Antonína Dvořáka. Na koncertě v Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami vystoupí jeden z nejvýznamnějších koncertních kytaristů Lubomír Brabec. Návštěvníci budou mít tento den také možnost prohlédnout si mimořádně otevřenou vilu Rusalku a zúčastnit se turistického pochodu.
Nedílnou součástí festivalu jsou projekty věnované dětem a mládeži. Dne 30. dubna 2025 se uskuteční dvě dopolední představení opery Prodaná nevěsta v úpravě pro děti. Tato inscenace, kterou připravil operní soubor Divadla J. K. Tyla, je určená žákům prvního stupně základních škol a klade důraz na hravou a srozumitelnou interpretaci klasické hudby. Pro děti je rovněž připravený další ročník Putování po stopách (letos s tématem hudebních nástrojů) a již 9. ročník výtvarné soutěže.
Den s Antonínem Dvořákem, plánovaný na 19. května 2025, přinese bohatý program zahrnující koncerty, projekty ve školách a poprvé rovněž koncert ZUŠ Open, kde se představí mladí talentovaní studenti z příbramského regionu. Žákům ZUŠ je rovněž určen Interpretační seminář, který povede klavírní virtuos Lukáš Klánský.
Závěrečný koncert festivalu proběhne 3. června 2025 v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami. Na programu bude ikonická skladba Carmina Burana od Carla Orffa v podání Filharmonie Bohuslava Martinů, sólistů Lucie Silkenové, Daniela Matouška a Filipa Bandžaka. Součástí večera bude i předání Ceny města Příbrami a vyhlášení vítěze 10. ročníku Kompoziční soutěže pro mladé skladatele do 40 let.
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram nabízí nejen vrcholné hudební zážitky, ale i možnost poznat krásy Příbramska. Historické prostory, jako je Svatá Hora, Zámek Dobříš, Památník A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, kostely v Třebsku a Příbrami, špejchar ve Hvožďanech či industriální prostředí Hutě Barbora v Jincích, přidávají koncertům jedinečný charakter. Festival tak zůstává věrný své misi propojit hudbu s regionem, který inspiroval jednoho z největších světových skladatelů.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]